LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 306)

Blog

Hila parashikon 2016-n: Ja ç’ndodh me reformën, PS, PD dhe PR!

Nga Dritan Hila Në prag të 2016-ës, nuk duhet sfera e shtrigës të zbulojë se çfarë do të sjellë viti. Ekonomia, të paktën ajo që do të perceptojnë shqiptarët, do të vazhdojë trendin e vitit që lamë pas. Buxheti tregoi ...

Read More »

I sëmuri me kancer dhe (pa)drejtësia e “palo shtetit” që e injoroi deri në vdekje

Historia e Artur Meçes, 22-vjeçarit që vdiq në Spitalin e Burgut nga sëmundja e kancerit dhe lutjet që nuk u morën kurrë në shqyrtim. I dënuari për armëmbajtje pa leje, prej tre muajsh kishte nisur kërkesa për falje, deri kur ...

Read More »

Alarmi në Komitetin Qendror më ’73: Kishte liberalizëm në burgun e Spaçit

NGA IV KALOÇI* Sot ekskluzivisht në “Gazeta Shqiptare”, po botojmë të plotë një relacion sekret të vitit 1973, drejtuar njërit prej Sekretarëve të Komitetit Qendror të PPSH-së, Qemal Myrselit, nga Sekretari i Komitetit të Partisë për rrethin e Mirditës, Jovan ...

Read More »

Dashuri në muret e spitalit, historia prekëse e të sëmurës me leucemi

Sfidat jetësore janë ato që na bëjnë të reflektojmë mbi rëndësinë e saj. Një histori emocionale vjen e rrëfyer nga Dr. Mikkael Sekeres, i cili punon në Kliniken Klevand dhe ka ndarë me të gjithë historinë e pacientës tij. “Pacientja ...

Read More »

Kjo është dashnorja e Mbretit Zog!

Tania Visirova, kërcimtare e kabaresë “Foli Berzher” në Paris, një nga femrat më të bukura të kohës së saj, ka qenë për thuajse 3 vjet e dashura e Mbretit Zog të shqiptarëve. Ajo erdhi në Tiranë e ftuar për të ...

Read More »

Donald Lu ngrije kokën! (Foto)

Nga: BLEDI MANE* “Nese ulni koken dhe shikoni kycin e dores e nese mbani nje ore te shtrenjte me te shtrenjte se makina ime,atehere ju jeni nje gjyqtar i korruptuar. Ose largohu nga vendi i punes ose do te perfundoni ...

Read More »

Ka një drejtësi që nuk korruptohet, është Kallashnikovi

NGA MENTOR KIKIA* Ndodhi krimi i radhës! Dy të rinj u vranë në Durrës. Mu në mes të qytetit. Një krim që i ngjante një akti terrorist, mes qindra njerëzve, në zonën më të populluar të qytetit. Megjithatë vrasësit bënë ...

Read More »

Në vend të një debati për këpucët e Majlinda Bregut

Nga Desada Metaj Një ditë para protestës, deputetja Bregu sërish ka merakun e këpucëve. Këtë herë ajo ka ripostuar një lajm të opinion.al, që bazohej në një foto që vetë zonja Bregu kishte postuar në profilin e saj, një palë ...

Read More »

Osman Mula: Si funksiononte spiunimi i artistëve në diktaturë

Regjisor, kompozitor, interpretues, saksofonist, drejtues i 12 festivaleve dhe i dhjetëra koncerteve të Vitit të Ri, autor tekstesh etj., i vlerësuar me disa çmime, përfshirë “Mjeshtër i Madh”, kësaj here Osman Mula vjen për herë të parë në një rrëfim ...

Read More »

Vdekja e Mehmet Shehut, Alia: E vranë Jugosllavët, kartë e djegur

Procesverbali me shënimin “tepër sekret” i mbledhjes së sekretarëve të Komitetit Qendror e 12 shtatorit 1983, sjell shumë fakte të reja dhe interpretime të panjohura mes krerëve të Komitetit Qendror për ngjarjen më të bujshme e misterioze, “vetvrasjen” e Mehmet ...

Read More »