LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 311)

Blog

Zemërimi i SHBA-së dhe Turqisë me gazetarin

Një gazetar i nderuar amerikan i është nënshtruar një vale të kritikave lidhur me raportin e tij, që sugjeron se Turqia kishte dorë në sulmin kimik në Siri, më 21 gusht të vitit të kaluar, i cili i solli Shtetet ...

Read More »

Koha për ta ndaluar Putinin

Kur Vladimir Putini ka aneksuar formalisht Krimenë këtë javë, ai ka vepruar në kundërshtim me parashikimet e shumë autoriteteve, politikanëve dhe të ashtuquajturve ekspertë, shkruan gazeta Washington Post. Atij nuk i kanë lënë përshtypje arsyetimet e tyre të shëndosha dhe ligjëratat ...

Read More »

Shqipëria digjet, politika krihet. Ja ditëlindja e Ilir Metës

Detajet e ditëlindjes së Metës, u porositën 400 shishe verë,”Deshants” 300 euroshe dhe u ofruan puro kubaneze “cohito” Menuja e darkës së Ilir Metës ka qenë përtej çdo parashikimi. Vetëm vera fraceze e porositur ka arritur shumën e 120 mijë ...

Read More »

Krimeja – test për Serbinë, me BE-në apo Rusinë?

Tradicionalisht Serbia ishte aleati më i fuqishëm i Rusisë në Ballkan, por vitet e fundit Beogradi e ka udhëhequr politikën e integrimit evropian. Rrjedhimisht, shtrohet pyetja se tensionet ndërmjet Brukselit dhe Moskës do të ndikojnë në Serbi, ku çdo gjë ...

Read More »

Top 10 ngjarjet më të rëndsishme në histori

Revista amerikane “Wired” publikon një listë me enigmat e pazgjidhura që mundojnë prej kohësh mendjet e njerëzve. Parale-lisht me versionet zyrtare që publikohen nga mediat dhe autoritetet lidhur me ngjarje të rëndësishme në historinë botërore, zhvillohen edhe hamendësime nga më ...

Read More »

Qyteti i cili nuk fle kurrë!

Nga Samire EMURLI / New York Ngritja e ndërtesave të larta ishte dallimi parësorë që vërehet mes një qendre si New York me qytetet e Europës. Madhësia dhe lartësia e tyre të lënë përshtypjen sikur po viziton një planet tjetër. ...

Read More »

Mikelanxhelo: Artist gjenial dhe gjeni i marketingut

Mikelanxhelo ishte që në të gjallë të tij superyll. 450 vjet pas vdekjes së tij ne pyesim: kush ishte ky burrë? Përgjigjet i ka Arnold Nesselrath, zëvendësdrejtor i Muzeve të Vatikanit. DW: Zoti prof. dr. Nesselrath, çfarë rëndësie ka prejardhja ...

Read More »

Arti revolucionar në llogoret e Ukrainës

Në mes të rrënojave dhe rrugëve të Kievit të mbushura me tym, për artistët ukrainas ka qenë e vështirë të punojnë, duke u përpjekur të zënë momente dramatike në historinë e vendit të tyre. Në vend që të qëndrojnë në ...

Read More »

Kultura brenda katrorit të vogël të televiziorit

Nga Artan FUGA Megjithatë, shpërndarja e kulturës, artit, informacionit sportiv, politik etj., me anë të televizionit ka kufizimet e veta, të cilat duhen njohur, dhe mbi të gjitha, duhen ndërtuar strategji që përfitojnë nga mundësitë dhe shmangin sa të jetë ...

Read More »

Kultura ndryshe

Nga Artan FUGA Nuk duhet shtruar pyetja gabim se : « Cfarë identiteti kemi ne shqiptarët ? » Jo, kjo pyetje kërkon një përgjigje që nuk mund të jepet. Prandaj edhe krijon shumë pështjellime. Pyetja e saktë do të ishte ...

Read More »