LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 312)

Blog

Si ishte Shqipëria në vitin 1957

Albanologu i njohur, Robert Elsie, në faqen e tij dedikuar hulumtimeve për Shqipërinë, në seksionin e fotove, sjell këtë koleksion fantastik, të realizuar në vitin 1957 nga Wilfried Fiedler. “Prof. Dr. Wilfried Fiedler (lindur 1933 në Oberfrohna, Chemniz) është albanologu ...

Read More »

Si dikur… “Orange wines”

I quajnë Orange wines sot, verëra si Ribolla Anfora 2006 e prodhuesit Gravner apo Vitovska MM9 (2009) e Vodopivec, për të përmendur ndonjë pak më të famshme. Së fundmi janë vlerësuar me disa çmime dhe jane verëra që më shumë ...

Read More »

Shkrim Promocional/ BieS Evente: Parajsa ku ëndrra bëhet realitet dhe realiteti shndërrohet në ëndërr

Nëse keni menduar që ëndrrat tuaja të bëhen realitet, dhe realiteti të shndërrohet në ëndërr, mund të vizitoni “BieS Evente”. Aty do të mundni të planifikoni ditën tuaj të rëndësishme, e cila mund të jetë dasma juaj, ditëlindja, fejesa, festa ...

Read More »

E fshehta e Hitlerit: Fotot e pazbuluara në Kaliforni për dekada të tëra

Për vite të tëra, Bridget Harris kishte dëgjuar me vëmendje tregimet e nënës së saj rreth përvojave të gjyshit të saj të ndjerë në Luftën e Dytë Botërore – por gjatë bisedës së tyre të fundit, ka qenë një gjë ...

Read More »

Wall Street Journal: Sulltani i ri i Turqisë

Triumfin e tij në zgjedhjet presidenciale në Turqi, Recep Tayyip Erdogan, e ka quajtur “trofe të natës për demokraci”, shkruan në fillim të editorialit të vet, e përditshmja Wall Street Journal, dhe konstaton se kjo është një mënyrë për t’i ...

Read More »

Letrat sekrete të Nënë Terezës

Nënë Tereza ka qenë një ikonë. Për besimtarët, vepra e Zotit mbi Tokë. Shërbimi i saj për të varfrit e Kalkutës ishte një simbol i dhembshurisë fetare, i njohur në të gjithë botën. Ajo u vlerësua me Çmimin Nobel për ...

Read More »

Maturantët (2004)

Nga Reldar DEDAJ Nuk mund ta themi se mund të jemi të gjithë shokë armësh, por me siguri, shokë zemre mendojmë se po. Por ç’duam të nënkuptojmë me këtë fjali të parë? Ja pra, po rrëfejmë! Me njëzet gusht, në ...

Read More »

5 filma që ishin më të mirë se librat, 5 filma që kanë kryer krime ndaj librit

5 filma që ishin më të mirë se librat  The Godfather, 1972 Francis Ford Coppola donte që Mario Puzo të ishte pjesë integrale e procesit të prodhimit dhe çifti hartoi një skript të arrirë që i fshin momentet e dobëta ...

Read More »

Lufta e tretë botërore do të jetë SHBA-Azi, por jo para vitit 2034!

Nëse lufta botërore e radhës do të ndodhë, me shumë gjasa do të jetë në Azi, në formën e një përplasjeje mes hegjemonit aktual, SHBA dhe sfidantit kryesor, Kinës. Lajmi i mirë është se Kina nuk do luftë tani dhe ...

Read More »

Rënia e hormoneve mashkullore çoi në zhvillimin e qytetërimit njerëzor

Njeriu modern është shfaqur rreth 200.000 vjet më parë, por ai filloi të zhvillojë aftësi për mjete të avancuara vetëm nga rreth 50.000 vjet. Për çfarë arsye? Një studim i botuar më 1 gusht nga revista (Current Anthropology) “Antropologjia aktuale” ...

Read More »