LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 313)

Blog

Seks, alkool dhe dëshpërim, ditët e fundit të Hitlerit në bunker

30 prill 1945 ishte dita kur Adolf Hitler dhe Eva Braun vendosën të vetëvriteshin në bunkerin që gjendet pas Ministrisë së Jashtme Gjermane. Ose të paktën kështu besohet të ketë ndodhur, sepse që atëherë, mënyra se krimineli më i madh ...

Read More »

150 vjet Mafie. Fjala që u bë histori

Kjo fjalë u shkrua njëqind e pesedhjetëvjet më parë në një dokument zyrtar. Dhe për fat të keq u bë histori Është fjala italiane më e famshme në botë. Më shumë se pica apo spageti. E pranishme në të gjithë ...

Read More »

Armenia, humbja e pestë e Turqisë

Nga Bernard Guetta Ankaraja mund të fajësojë vetëm veten. Nëse do të kishte braktisur qëndrimin e saj mohues cinik, dhe do të ishte përgatitur për 100-vjetorin e gjenocidit armen, duke njohur realitetin e fakteve, nuk do të gjendej tashmë në ...

Read More »

Naom Chomsky: SHBA, terroristja më e madhe, Perëndimi gaboi me Ukrainën

Ai është njëri ndër intelektualët e majtë më të famshëm sot në botë. I vetëquajtur anarkist, i famshëm dhe i shumëdebatuar, ai njihet si kritik i ashpër i politikës së jashtme amerikane. Në një intervistë për “Euronews”, ai risjell në ...

Read More »

Skandaloze: Ambasada Amerikane sponsorizon raportin që justifikon grupet radikale në Kosovë

Një raport i një OJQ’je kosovare lyp ku janë e ku s’janë “argumentet” për shfajësimin e grupit radikal të wahabistëve dhe për kosovarët në ISIS fajëson një grup që nuk ekziston. Raporti madje rekomandon në vend të burgut, të rehabilitohen ...

Read More »

Koment: përgjigja më e mirë është legalizimi i ardhjeve

Shndërrimi i Detit Mesdhe në varrezë masive është një turp për Evropën, por edhe për Afrikën. Veprime jokonvencionale kërkohen prej ministrave të BE. Kontrabandistët duhet të evitohen me çdo mjet, mendon Bernd Riegert. Rreth 25.000 njerëz janë mbytur në 10 ...

Read More »

Konflikti 2500 vjeçar ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit

Nga Anthony Pagden Prapa të gjithë këtyre konflikteve realë qëndronte një mitik, ndoshta lufta më e famshme në histori, e luftuar ndërmjet grekëve dhe një populli thuajse legjendë në Azinë e Vogël të quajtur trojanë, një luftë që zhvillohej për ...

Read More »

Ndërkombëtarët, në skaner kandidatët për kryetar bashkie

Ndërkohë që partitë politike po shkojnë drejt përmbylljes së listave të kandidatëve për lokalet e 21 qershorit, ndërkombëtarët e akredituar në Tiranë, në kuadër të procesit të dekriminalizimit, janë duke kaluar në skaner çdo emër kandidati të zyrtarizuar deri më ...

Read More »

James Pettifer: Diktatori Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së

Historiani dhe publicisti, James Pettifer zbulon detaje deri më tani të panjohura të nxjerra nga arkivat ruse, amerikane, serbe, zvicerane të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Modelet e para të Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut për krijimin e një grupi rezistencë ...

Read More »

Dëshmitarët e mbrojtur, që nuk mbrohen por dekonspirohen

Çfarë ndodh me dëshmitarët e mbrojtur të drejtësisë dhe frika nga dekonspirimi që tremb qytetarët të bashkëpunojnë me policinë. Çështja “Frroku” që zbuloi emrin e dëshmitarit dhe hetimet që nuk gjetën personin që “tradhtoi”. Ligji për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe ...

Read More »