LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 5)

Blog

Pendarovski mbron Shqipërinë, Ilir Meta ‘“vajton” Maqedoninë e Veriut

Nga Mero Baze Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, kanë ndërruar rolet në përballjen e tyre me shtypin. Presidenti i Maqedonisë Veriore, mbrojti qëndrimin se Shqipëria dhe Maqedonia u ndëshkuan jo për shkak ...

Read More »

Bakllava si tallava haje, haje qerata…

Nga Bledi Mane -Klithmë lebetitëse në orën 2 të natës- Hëna kishte fshehur kokën mbrapa malit si rrotë kaçkavalli dhe dremiste bashkë me natën. Me natën flinte edhe Tirana e përveç pastrueseve të rrugës, infermiereve të turnit të tretë, zgjuar ...

Read More »

A ia imponon dot Europës përfytyrimet e tij, Emannuel Macron?

Nga Auron Dodi Emmanuel Macroni e përjetoi si fyerje prestigji faktin që macronistja e fortë, Sylvie Goulard, të cilën ai e propozoi për Komisionin Evropian, u refuzua nga Parlamenti Evropian. Pasi shprehu habinë në publik (“dua të marr vesh, çfarë ...

Read More »

Një shoqëri që çmendet pas një q*rje!

Nga Mentor Kikia Po ju kërkoj një NDJESË, të madhe që në fillim për këtë fjalë, por më duhet ta përdor. Nuk ka ngelur njeri, besoj, që frekuenton rrjetet sociale, pa i parë nja dy vidoe, ku tregohen dy gazetare ...

Read More »

Vajti nga vajti, prapë në Çadër hyri

Nga Skënder Minxhozi/ Udhëtimet pindarike të Lulzim Bashës në politikën shqiptare kanë bërë shkollë më vete. Pasiguria dhe dyzimi hamletian i kryetarit të opozitës shqiptare po kthehet në një ndër ikonat melankolike dhe fatkeqe të krizës politike shqiptare. Vetë Basha ...

Read More »

A po shndërrohet Shqipëria në “Komunën” e një përplasje të re franko-gjermane?

Nga Klevis Gjoni Shkëlqimi i Napoleonit ka dy shekuj që është venitur, por shkëlqimi i kupolave të praruara të Elizes qëndron aty, për të kujtuar kohën kur Franca e vetme dominonte fatet e botës. Një vend me të drejtë veto ...

Read More »

Avokati u tregon vendin grekëve: Grekë nuk ka në Athinë, këta vinë e i kërkojnë në Himarë

Avokati i njohur, Spartak Ngjela nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook ka reaguar për pretendimet e Athinës zyrtare për minoritetin grek në Himarë. Avokati shkruan se politika shqiptare duhet ti përballojë sulmet nga Greqia dhe të mos fshihet. Ai ...

Read More »

Avokati:Tetë milionë shqiptarë në Ballkan me politikën amerikane, Franca besoi përrallat serbe

Nga Spartak Ngjela Cilën politikë përkrahu akti francez me votën kundër Shqipërisë për çeljen e negociatave të saj me Bashkimin Evropian? Gjithçka, me votë kundër Shqipërisë, Franca e bëri që shqiptarët të mbeten të vetëm dhe të orientohen nga Lindja. ...

Read More »

Kush po e mëson Lulzim Bashën këto ditë?

Nga Ardit Rada Kryetari i Partisë Demokratike është shfaqur sot tepër emotiv në një konferencë për kamerat. Lulzim Basha kërkoi largimin e Edi Ramës nën shembullin e Zoran Zaev, teksa kërkoi edhe zgjedhje të parakohshme. Edhe pse Partia Demokratike e ...

Read More »

Avokati: Vetëm të tremburit nga drejtësia dhe të korruptuarit iu gëzuan bllokimit të negociatave

Nëpërmjet një analize të detajuar në rrjetet sociale avokat Spartak Ngjela flet për prapaskenat që fshihen pas JO-së së Francës për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas Ngjelës, Serbia, Rusia dhe së fundmi edhe Franca po ...

Read More »