LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 7)

Blog

Nga Edi Rama: Shije e ulët në letërsi

Nga Edi Rama Vendimi i Akademisë Suedeze për dhënien e çmimit Nobel në Letërsi Peter Handke-s javën e kaluar, ishte një veprim tronditës që duhet të shqetësojë jo vetëm botën letrare, por edhe atë politike. Autori austriak është një mbështetës ...

Read More »

“Rudin, mos kalo dy herë te i njëjti shteg ku nxorën në prit babain tënd!”

Nga Kreshnik Spahiu Para një muaji Rudina Hajdari vizitoi zyrën private të Sali Berishës. Takimi nuk ishte publik dhe aspak transparent. Pa u zgjatur isha i bindur që nuk do zgjasnin disa javë që Rudina të binte në kurth, nga ...

Read More »

E lehtë apo e rëndë? Megjithatë “v rasje”ka pasur

Nga Endri Kajsiu/ Sa herë na ka rënë rasti të dëgjojmë që pas një vrasje të debatohet nëse vrasja ishte e rëndë apo e lehtë? Sa herë të tjera pas një përdhunimi, debati publik mund është përqendruar nëse e përdhunoi ...

Read More »

Europa, negociatat dhe një përjetim i hershëm europian i Ramës!

Albert P. Nikolla Shkrimtari komunist turk Panait Istrati, diku rreth mesit të viteve tridhjetë, kryen një vizitë në Bashkimin Sovjetik për të parë zbatimin në praktikë të komunizmit. Siç dihet, vitet tridhjetë janë ndër më të tmerrshmet përsa i përket ...

Read More »

Reflektimet i ngjarjeve të fundit në Luginë të Preshevës

Nga Skënder Jashari, i burgosur politik nga Fraksioni i EULEX-it, për luftë guerile kundër policisë dhe xhandarmërisë së Serbisë në Dobrosin komuna e Bujanovcit, në vitin 2012 Lugina e Preshevës aspiron edhe sot, Bashkimin me Republikën e Kosovës, pjesë e ...

Read More »

Europa na e ka borxh!

Nga Keti Bazhdari Ilirya, Iliryan empire! Iliric or Albanian language! Nga Epiri deri afer Triestes flitej ajo gjuhe qe flasin sot shqiptaret. Autoktone, indoeuropiane. Gjuhe e mbrojtur me pene e gjak! Mbetjet e nje perandorie qe nuk dihet ku fillonte, ...

Read More »

“Nuk ka më shpresa”! Spartak Ngjela ‘trondit’ me deklaratën e fortë për Metën dhe Berishën: Ky është hapi i parë!

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale qëndrimin e Komisionit për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. “Presidenti i Shqipërisë ka shkelur kushtetutën. Por, gjykimin, tha ajo, e ka në dorë Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë. Saktë. Komisioni ...

Read More »

“Venecia”, ja dy nenet e Kushtetutës që ka shkelur Presidenti

Nga Carlo Bollino Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përpiqet edhe një herë t’i vijë rrotull verdiktit të Komisionit të Venecias. Mbrëmë në darkë, duke folur në një intervistë televizive dhënë gazetares Eni Vasili, ai tha se vendimi, që pritej të ...

Read More »

A do të hungërijë sërish kundër shtetit, luani i plagosur i Venecias?

Nga Luljeta Çipi I vetetëshpallur si luani i artë i Venecias, në kohën kur deklaronte se nuk i trembej një opinioni të Komisionit të Venecias, Ilir Meta, sot iu fsheh ballafaqimit me të vërtetën që ky komision rikonfirmoi, shkeljen e ...

Read More »

Argumentet e “Venecias” që fundosën Ilir Metën

Nga Endri Kajsiu Komisioni i Venecias ka bërë publik ditën e sotme raportin final për veprimin e Ilir Metës i cili ç’dekretoi datën e zgjedhjeve të 30 qershorit duke tentuar t’u heqë shqiptarëve të drejtën e votës edhe pse mandati ...

Read More »