LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 8)

Blog

Reflektimet i ngjarjeve të fundit në Luginë të Preshevës

Nga Skënder Jashari, i burgosur politik nga Fraksioni i EULEX-it, për luftë guerile kundër policisë dhe xhandarmërisë së Serbisë në Dobrosin komuna e Bujanovcit, në vitin 2012 Lugina e Preshevës aspiron edhe sot, Bashkimin me Republikën e Kosovës, pjesë e ...

Read More »

Europa na e ka borxh!

Nga Keti Bazhdari Ilirya, Iliryan empire! Iliric or Albanian language! Nga Epiri deri afer Triestes flitej ajo gjuhe qe flasin sot shqiptaret. Autoktone, indoeuropiane. Gjuhe e mbrojtur me pene e gjak! Mbetjet e nje perandorie qe nuk dihet ku fillonte, ...

Read More »

“Nuk ka më shpresa”! Spartak Ngjela ‘trondit’ me deklaratën e fortë për Metën dhe Berishën: Ky është hapi i parë!

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale qëndrimin e Komisionit për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. “Presidenti i Shqipërisë ka shkelur kushtetutën. Por, gjykimin, tha ajo, e ka në dorë Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë. Saktë. Komisioni ...

Read More »

“Venecia”, ja dy nenet e Kushtetutës që ka shkelur Presidenti

Nga Carlo Bollino Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përpiqet edhe një herë t’i vijë rrotull verdiktit të Komisionit të Venecias. Mbrëmë në darkë, duke folur në një intervistë televizive dhënë gazetares Eni Vasili, ai tha se vendimi, që pritej të ...

Read More »

A do të hungërijë sërish kundër shtetit, luani i plagosur i Venecias?

Nga Luljeta Çipi I vetetëshpallur si luani i artë i Venecias, në kohën kur deklaronte se nuk i trembej një opinioni të Komisionit të Venecias, Ilir Meta, sot iu fsheh ballafaqimit me të vërtetën që ky komision rikonfirmoi, shkeljen e ...

Read More »

Argumentet e “Venecias” që fundosën Ilir Metën

Nga Endri Kajsiu Komisioni i Venecias ka bërë publik ditën e sotme raportin final për veprimin e Ilir Metës i cili ç’dekretoi datën e zgjedhjeve të 30 qershorit duke tentuar t’u heqë shqiptarëve të drejtën e votës edhe pse mandati ...

Read More »

“Çmenduria” e Metës në median estoneze që turpëron Shqipërinë

Nga Flogert Muça Ilir Meta ka vazhduar ditën e djeshme ‘çmendurinë’ e tij politike duke sulmuar në një media estoneze kryeministrin Rama. Pas luftës me Venecian e cila me opinionin e saj e ‘’shkarkoi’’ pak ditë më parë për shkelje ...

Read More »

Ngjela: Mos u habisni me Kosovën, në Shqipëri është refleks i një politike mesjetare, injorante, dhe me shenja të theksuara marrëzie?

Avokati Spartak Ngjela nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale komenton habinë e shqiptarëve në lidhje me kulturën e lartë demokratike që u evidentua në Kosovë gjatë zgjedhjeve të parakohshme. Sipas Ngjelës, Shqipëria nuk duhet të habitet, pasi ne jemi në ...

Read More »

Jusuf Thaçi: Në vend të urimit… ‘Lamtumirë Albin opozitari!’

I dashur Albin, Me fitoren tënde dhe të LVV-së në këto zgjedhje Kosova megjithatë humbi diçka të madhe. E humbi një opozitë e një opozitar të kalitur, që e ka kuptimësuar demokracinë e pluralizmin në Kosovë. Sigurisht për këtë humbje ...

Read More »

Vjen paralajmërimi t.ronditës i profesor Kabos: Ky është kodi m.afioz! Do të shohim llahtare në politikën shqiptare

Ciklin e akuzave të ndërsjellta të politikanëve dhe mos dhënien e llogarisë për akuzat që u bëhen, profesor Përparim Kabo e ka konsideruar si ‘kod të mafies’. “Kjo sjellje është sipas kodit të mafies, duke paralajmëruar njëri tjetrin në distancë: ...

Read More »