Home . Aktualitet . Bota (page 10)

Bota

Stambolli goditet nga një tërmet 5,8 ballësh: Qytetarët të tmerruar dalin në rrugë (Foto)

Stambolli është goditur nga një tërmet 5,8 ballësh me epiqendër në Detin e Marmarasë, në ujërat e rrethit Silivri, njoftoi Drejtoria për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD), transmeton Anadolu Agency (AA). AFAD bëri të ditur se tërmeti ka ndodhur ...

Read More »

Ndahet nga jeta ish-presidenti francez Jacques Chirac

Ndërron jetë në moshën 86 vjeçare ish-presidenti francez Jacques Chirac. Chirac ka ndërruar jetë në Paris paraditen e sotme. Chirac ishte një figurë e rëndësishme në politikën franceze: dy herë president, dy herë kryeministër, tetëmbëdhjetë vjet kryetar i Parisit. Një ...

Read More »

Kapet nëndetësja me rreth 165 milionë $ k.okainë

Rojat bregdetare kanë kapur një nëndetëse me rreth 5500 kg kokainë në bord. Nëndetëset e drogës u kushtojnë trafikantëve nga 1 deri në 2 milionë dollarë për t’u prodhuar, por vlera e kokainës që transportojnë është shumë e lartë. El ...

Read More »

FOTO/ Tërmet i magnitudës 5.8 në Pakistan, 24 të vdekur

24 persona kanë vdekur dhe rreth 500 janë plagosur nga një tërmet në zonën e Kashmirit të kontrolluar nga Pakistani. Lëkundjet shkatërruan rrugë dhe dëmtuan ndërtesa. Epiqendra e tërmetit me magnitudë 5.8 ishte pranë qytetit Nju Mirpur. Pamje pas tërmetit ...

Read More »

Pse presidenti i SHBA e ka halë në sy Gjermaninë? Donald Trump firmos marrëveshjen për lëvizjen e zhurmshme brenda Europës

Para disa muajsh presidenti i SHBA deklaroi zhvendosjen e trupave brenda Europës. Tani marrëveshja është e plotë, Trump dhe homologu i tij polak Duda e nënshkruan atë. Sipas marrëveshjes trupat e SHBA do të përforcohen në Poloni me rreth 1000 ...

Read More »

Rrëfimi prekës i adoleshentes suedeze që “shkundi” politikanët botërorë

Greta Thunberg, një adoleshente suedeze dhe aktiviste e mjedisit që u bë e njohur duke filluar një grevë shkollore ndaj ndryshimeve klimatike, është bërë një ikonë e lëvizjes globale për ndryshimet klimatike. Kur Greta ishte 11 vjeçe, ajo ndaloi së ...

Read More »

Marina amerikane konfirmon se videot e UFO-ve të kapura nga avionët janë të vërteta (Ja pamjet filmike)

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo objekte të ...

Read More »

Turqia i jep urdhër bankave: Fshini 8 miliardë dollarë kredi të këqija nga bilancet…harrojeni mbledhjen e tyre!

Rregullatorët në Turqi i kanë bërë thirrje bankave që të fshijnë 8.1 miliardë dollarë kredi të këqija deri në fund të vitit si dhe të caktojnë rezerva të humbjeve. Rregullorja synon kryesisht kreditë ndaj sektorëve të energjisë dhe ndërtimit që ...

Read More »

Eurodeputetja shqiptare, mbesa e Musine Kokalarit, Arba Kokalari zgjidhet zv.presidente e Parlamentit Europian, ja kë parti përfaqëson

Arba Kokalari është zgjedhur Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore. Në profilin e saj në rrjetet sociale, ajo ka njoftuar se do të jetë gjithashtu raportuesja përgjegjëse që do të udhëheqë punën e BE-së për Stambollin. Kokalari është ...

Read More »

Menaxheri i famshëm shqiptar shpallet në kërkim ndërkombëtar: Transferoi sulmuesin serb për 60 milionë € te Reali!

Transferimi i bujshëm i sulmuesit serb Luka Jovic nga Eintracht Frankfurti te Real Madridi për shifrën e 60 milionë € ka nxitur drejtësinë gjermane të nisë hetimet ndaj menaxherit të tij me origjinë shqiptare Fali Ramadani. Lëvizjet në karrierë të ...

Read More »