LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 2)

Bota

Përmbytje të frikshme në Spanjë (Foto)

Një ftohje e papritur e motit ka shkaktuar shira të rrëmbyeshëm në Spanjë, të cilat kanë shkaktuar përmbytje të mëdha, si dhe tornado. Deri tani janë raportuar tre të vdekur, dy pleq, motër e vëlla, u kapën në befasi nga ...

Read More »

Snowden: Grumbullimi i të dhënave rrezik për demokracinë

Gjashtë vjet më parë, Edward Snowden bëri publike aktivitetet përgjuese të Agjencisë Amerikane të Sigurisë dhe kontrollin e gjerë të Internetit nga shërbimet e fshehta perëndimore, tani ai paralajmëron se lëvizjet demokratike si ajo e Hong Kongut mund të mbyten ...

Read More »

Kandidatët demokratë sulmojnë Presidentin Trump dhe njëri-tjetrin

10 kandidatët kryesorë demokratë u përballën në një debat të gjallëruar mbrëmjen e së enjtes, duke shkëmbyer goditje për një sërë çështjesh, si dhe duke sulmuar njëkohësisht njeriun që duan të largojnë nga Shtëpia e Bardhë në zgjedhjet e 2020-tës, ...

Read More »

“Avion që sulmon një kullë”, shihni çfarë veshi Melania Trump në përkujtimoren e 11 shtatorit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e gjithë bota tre ditë më parë përkujtuan 18-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001. Në përkujtimoren në nder të viktimave ishin të pranishëm edhe presidenti Trump dhe bashkëshortja e tij Melania. ...

Read More »

“Hard Brexit”, skenari i Qeverisë: Ndërprerje e barnave dhe ushqimeve. Kaos nëpër rrugë

Brexit pa marrëveshje do të bllokojë itenerarët tregtarë, ndërpresë furnizimet e barnave dhe të ushqimeve, ndërkohë që do të ketë edhe protesta në të gjithë Britaninë, sipas skenarit më të keq të publikuar nga Qeveria britanike. Planifikimet e Qeverisë për ...

Read More »

Mbyllet pas 16 vitesh gazeta “Express”, mesazhi i fundit: Shijoje telefonin tënd të qelbur!

Quhej “Express” dhe shpërndahej falas në Uashington. Pas 16 vitesh, kjo gazetë i ka “mbyllur faqet” dhe nuk do të printohet më.Njoftimi i trishtueshëm jepet në faqen e parë të numrit të fundit të saj, i shoqëruar me një mesazh ...

Read More »

Testimet përfundojnë me sukses: Amerika prodhon “raketën e padukshme” (Video)

Ka nisur një luftë e re për avancimin e armëve të shkatërrimit në masë. Amerika së fundmi ka testuar një raketë të ‘padukshme’. Bëhet fjalë për një raketë e cila arrin shpejtësinë 10.620 km në orë ose e thënë ndryshe ...

Read More »

Nga 1 tetori “detektivët” në aksion: Ditë të zeza po vijnë për shqiptarët! Ja kush rrezikon

Agjensitë që paguajnë mirëqenie sociale në Zvicër do të jenë në gjendje të punësojnë detektivë për të zbuluar mashtrimet nga 1 tetori 2019. Në Zvicër, midis viteve 2009 dhe 2016, detektivët u përdorën në rreth 220 hetime në vit. Dy ...

Read More »

11 Shtatori, dita që ndryshoi botën e që la pas rreth 3 mijë vi.ktima

Shtetet e Bashkuara, por edhe mbarë bota, përkujtojnë sot 18-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001. Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në Twitter me rastin e 18 vjetorit të tragjedisë. “Ne përkujtojmë solemnisht individët që humbën jetën ...

Read More »

Anëtarsimi në BE, presidentja e Komisionit Europian jep lajmin e mirë për Ballkanin Perëndimor

Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen është shprehur se Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ku hungarezi László ...

Read More »