LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 2)

Bota

Gjermania paralajmëron Francën

Ministri i jashtëm gjerman, Heiko Maas, e bëri një paralajmërim kundër dobësimit të NATO-s. Kjo është kundërpërgjigjja më e fuqishme që Berlini ia ka dhënë deri tash komenteve kritike të presidentit francez për aleancën ushtarake, për të cilën kishte thënë ...

Read More »

Macron “i vë flakën” edhe Bosnjes

Duket se presidenti francez Emmanuel Macron po bën gjithçka që të prishë ekuilibrin gjerman të Ballkanit Perëndimor në një seri daljesh publike të cilat nuk mund të shpjegohen më vetëm me lirinë e shprehjes. Intervista e fundit e tij për ...

Read More »

Kina gati per 6G

Kina ka filluar zyrtarisht hulumtimin për gjeneratën e gjashtë të internetit celular – 6G. Ministria e Shkencës dhe Teknologjisë së Kinës njoftoi se ka ngritur një grup pune për të punuar në 6G. “Kjo shënon fillimin zyrtar të kërkimit dhe ...

Read More »

Bolivi, policia i bashkohet protestuesve

Policia në të paktën tre qytete të Bolivisë i është bashkuar protestave anti-qeveritare duke ndaluar mbështetjen për presidentin Evo Morales pas disa javë protestash për manipulin të votave. Ministri i mbrojtjes Javier Zavaleta, tha dje se për momentin nuk do ...

Read More »

Revista amerikane: “BE Gaboi” Ja rr.eziku që i kanoset Ballkanit nga Kina dhe Rusia

Revista e njohur amerikane, “Foreign Policy”, publikuar një artikull mbi refuzimin e negociatave nga BE dhe rr.ezikun që sjell një veprim i tillë për ndikimin Kinez dhe Rus në Ballkan. Parisi nuk ka minuar vetëm përpjekjet e reformatorëve dhe demokratëve ...

Read More »

Video/ Të ecësh përmes zjarrit, qielli ngjyroset portokalli në Australi

Australia po përjeton një moment shumë kritik nga zjarret. Numri i vatrave është shtuar të premten duke u numëruar 90 vatra zjarri në të gjithë vendin. Uellsi i Ri Jugor është shteti më i kërcënuar aktualisht. Ka raportime se shumë ...

Read More »

Reagimet e Merkel dhe Rusisë për deklaratën e Macron: NATO-s po i vdes truri!

Emmanuel Macron deklaroi një ditë më parë në një intervistë dhënë prestigjozes “The Economist” se Nato-s po i “vdes truri” ndërsa shtoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës po i kthejnë shpinën aleatëve të tyre europiane. Shefi i Elizesë u ...

Read More »

Protestuesit tërheqin kryebashkiaken në rrugë, i presin flokët dhe e lyejnë me bojë

Një kryetare bashkie në Bolivi është lhyer me bojë të kuqe dhe është tërhequr nëpër rrugë nga protestuesit, të cilët e fajësojnë për vdekjen e dy protestuesve të opozitës. Patricia Arce, nga partia “mas” që është në pushtet, u nxor ...

Read More »

Ulërima dhe panik: Rrëzohet tavani i godinës së Teatrit, disa qytetarë të lënduar (Video)

Një incident i rëndë ka ndodhur në godinën e Teatrit Piccadilly jnë Londrën Qendrore. Teksa disa qytetarë ishin duke parë të luhej një pjesë teatri, papritur atyre iu rrëzua një pjesë e tavanit. Auditori West End u desh të evakuohej ...

Read More »

Kush është gruaja nga Tropoja e cila fitoi zgjedhjet për prokurore në SHBA?

Një shqiptaro-amerikane Buta Biberaj fitoi dje zgjedhjet për postin e prokurorit në prefekturën Loudon të shtetit të Virxhinias në SHBA. Ajo mori 52,303 vota ose 49,5% të tyre kundrejt kandidates Nicole Wittmann që mori 50,218 vota. Bude (Buta) Biberaj vjen ...

Read More »