LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 760)

Bota

Nigeri, shpërthim në një stacion autobusi, 71 të vdekur

71 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 124 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga një shpërthim në një stacion autobusi në Nigeri. Ngjarja ndodhi në periferi të kryeqytetit Abuxha. Deri tani askush nuk ka marrë përsipër organizimin ...

Read More »

Itali, zhduket homoseksuali shqiptar, partneri: Kam frikë për jetën e tij

Një 25 vjeçar shqiptar është në kërkim nga policia e Pavias në Itali. Denis Loçi u largua nga studio ku punonte për të blerë një kafe dhe nuk u kthye më. Ishte pikërisht i dashuri i tij, një shtetas italian ...

Read More »

Moska kërkon shpjegime për një vizitë të shefit të CIA-s në Kiev

Rusia kërkon shpjegime nga SHBA-ja pasi sipas disa informacionesh, shefi i CIA-s, John Brennan është për vizitë në Kiev, deklaroi sot Ministria ruse e Punëve të Jashtme. “Ne kërkojmë të kuptojmë çdo të thotë informacioni që flet për një vizitë ...

Read More »

Venezuela heton rreth 100 policë për mizori e torturë

Autoritetet në Venezuale bëjnë me dije se kanë nisur një hetim ndaj rreth 100 pjestarëve të forcave të armatosura dhe personelit të policisë nën dyshimin se kanë kryer veprën penale të mizorisë e torturës gjatë dy muajve të trazirave. Shefi ...

Read More »

Brazil, dhjetëra të plagosur gjatë operacionit policor “pastrimi”, në prag të Kupës së Botës

Brazili vazhdon me operacionet e saj për të spastruar zonat ku do të luhet Kupa e Botës pas vetëm 2 muajsh. Më shumë se 1 500 forca policie u angazhuan në operacionin për të larguar rreth 5 mijë persona nga ...

Read More »

Australi, Cikloni ”Ita” godet brigjet lindore australiane

Cikloni tropikal ”Ita” goditi sot brigjet lindore të Australisë duke shkaktuar ndërprerje të energjisë dhe linjave telefonike për mijëra persona, ndërkohë që autoritetet parashikojnë se stuhia do të vazhdojë të përbëjë një kërcënim edhe pse është me intensitet të ulët. ...

Read More »

SHBA: S’kishim dijeni për operacionin “Zemra e gjakosur”

Shtëpia e Bardhë dhe agjencitë e inteligjencës e kanë hedhur poshtë një raport se Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) e ka shfrytëzuar një gabim në Internet, të njohur me emrin Heartbleed (Zemra e gjakosur) për të mbledhë informacione. Shtëpia e ...

Read More »

Vatikan, Papa: Falje fëmijëve për abuzimet seksuale nga priftërinjtë

Papa Françesku ka kërkuar falje për abuzimet seksuale që kanë pësuar mijëra fëmijë nga priftërinjtë e Kishës Katolike. Lajmi u bë i ditur në faqen zyrtare të Radio Vatikanit e cila ka cituar Papën gjatë takimit me fëmijët e Byrosë ...

Read More »

SHBA, aksident me nxënësit e një shkolle të mesme, 10 të vdekur

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën dhe mbi 34 të tjerë mbetën të plagosur nga përplasja e një kamioni të shpërndarjes së mallrave me një autobus me nxënës të shkollave të mesme. Aksidenti ndodhi pranë komunitetit të Orland, 150 ...

Read More »

Bankat e Ukrainës tërhiqen nga Krimeja

Zyrtarët në Krimea thonë se bankat, me seli në Ukrainë, pritet të ndalojnë operacionet e tyre në Krime brenda dy javësh. Zëvendëskryeministri i Krimesë, Rustam Temirgaliev, u ka thënë gazetarëve se nga të gjitha bankat e Ukrainës, që kanë operuar ...

Read More »