LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 770)

Bota

Putin: Krimea pjesë integrale e Rusisë

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se kalimi i Krimesë drejt Ukrainës ishte fryt i shkeljeve të rënda dhe u vendos pas kuintave në një shtet totalitar duke i vënë njerëzit përballë faktit të kryer. Në një fjalim në parlamentin rus, ...

Read More »

Ja njerëzit e Putin të goditur nga sanksionet e SHBA-së

Presidenti amerikan Barack Obama firmosi një dekret për vendosjen e sanksioneve ndaj 11 zyrtarëve të lartë, (7 rusë dhe 4 ukrainas), të cilëve do tu ngrijnë llogaritë bankare jashtë Rusisë dhe do tu ndalohet pajisja me viza. Bëhet fjalë për ...

Read More »

Avioni i zhdukur, ekspertët: E paimagjinueshme që avioni të jetë ulur

Ndërkohë që kërkimet vazhdojnë për gjetjen e avionit të ‘Malaysia Airlines’, ekspertët pranojnë se janë po aq të habitur sa edhe të gjithë të tjerët për zhdukjen në mënyrë misterioze të avionit. Megjithatë, ata thonë se është teknikisht e mundur, ...

Read More »

Ukraina drejt ndarjes, në Krime 95 % ‘Po’ bashkimit me Rusinë

Krimeja po shkon drejt Rusisë dhe për këtë kanë votuar 95 për qind e votuesve në referendumin e sotëm. Rreth orës 21:40 minuta kanë dalë edhe rezultatet e para zyrtare të referendumit. “Po” për bashkimin e Krimesë me Rusinë ka ...

Read More »

25 vende përfshihen në kërkimin e aeroplanit

Autoritetet e Malajzisë kanë bërë të ditur se 25 vende janë përfshirë në kërkimin e avionit të kompanisë Malaysian Airlines, i cili është zhdukur më shumë se një javë më parë, me 239 njerëz në bord. Zyrtarët u kanë thënë ...

Read More »

Turqi, Erdogan akuzon 15-vjeçarin e vrarë për lidhje më terroristët

Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka thënë se djali që ka vdekur këtë javë, si pasojë e plagëve të marra gjatë protestave në verë, ka qenë i lidhur me “organizata terroriste”. Berkin Elvan, 15 vjeç, ka kaluar nëntë muaj në gjendje kome, ...

Read More »

Më në fund Malajzia e pranon: Avioni është rrëmbyer

Pas disa ditësh terri informativ, më në fund Malajzia pranon se avioni i Malaysia Airlines mund të jetë rrëmbyer. Një zyrtar i qeverisë tha se njerëz me aftësi në drejtimin e avionëve kanë fikur pajisjet gjurmuese dhe e kanë fluturuar avionin ...

Read More »

Rrëzohet ndërtesa 7 katëshe në Mumbai, raportohen 7 të vdekur (Video)

shtë shtatë bilanci i të vdekurve dhe katër numri i të plagosurve, shkaktuar nga shembja e një ndërtese shtatë katshe në Mumbai, Indi. Sipas forcave zjarrfikëse viktimat kanë qenë në ndërtesën e shoqërisë të quajtur ‘Aaraam Society’ në lagjen Santa ...

Read More »

Ukrainë, Yatseniuk: Marrëveshja me BE do nënshkruhet më 21 Mars

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës Arseni Yatseniuk, pas kthimit të tij nga një vizitë në Europë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u shpreh se pati një takim me Presidentin e Këshillit Europian Herman Van Rompuy. Yatseniuk shpjegoi se ...

Read More »

Malajzi, aeroplani i zhdukur ndryshoi drejtim, nuk dihen arsyet

Kryeministri i Malajzisë Najib Razak konfirmoi sot në një konferencë për shtyp se tashmë është zyrtare se fluturimi MH370 i “Malaysia Airlines” ka ndërruar drejtim gjatë fluturimit, njofton BBC. Në fjalën e tij ai theksoi se hetimet kanë treguar se ...

Read More »