LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 780)

Bota

Ukrainë, Yanukovych: Zgjedhje të parakohshme presidenciale

Presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovych ka thënë se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme presidenciale. Ai ka njoftuar kthimin në kushtetutën e vitit 2004, e cila zvogëlon kompetencat e presidentit. Yanukovych ka thënë se do të nisë procesin ...

Read More »

Dhuna në Ukrainë, Obama-Merkel bisedë telefonike: Nevojitet zgjidhje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kancelaren e Gjermanisë Angela Merkel, ku kanë biseduar rreth situatës së tensionuar në Ukrainë. Të dy liderët ndërkombëtarë, siç informohet nga Shtëpia e Bardhë, kanë ...

Read More »

BE, sanksione kundër udhëheqësve ukrainas

BRUKSEL – Bashkimi Evropian ka rënë dakord të vendosë sanksione kundër Ukrainës, përfshirë ndalim vizash dhe ngrirje zotërimesh duke vënë në shenjestër personat përgjegjës për dhunën më të rëndë në vite. Hollësitë nuk janë ende të qarta lidhur me personat që ...

Read More »

Protestat në Tajlandë, polici humb këmbën teksa tenton të largojë bombën (Video +18)

Në internet është shfaqur një video ku tregohet vrasja e një polici nga shpërthimi i një bombe molotov në Bangkok. Bomba u hodh nga protestuesit antiqeveritar të cilët kërkojnë tërheqjen e Kryeministres Shinawatra. Në video tregohet një grup policësh që ...

Read More »

Ukraina prag lufte civile, 35 të vrarë në protesta, 5 agjentë të burgosur

Ukraina rrezikon luftën civile. Nuk ka  zgjatur shumë orë armëpushimi i shpallur nga presidenti Viktor Janukoviç dhe në sheshin qendror, Maidan të Kievit , qendra e protestës pro-Europiane dhe anti-qeveritare, kanë rinisur përleshjet mes protestuesve antiqeveritarë dhe policisë. Ndërkohë takimi mes ...

Read More »

Protesta e opozitës, vritet me plumb në kokë Miss Venezuela

E bukura e Venezuelës, Miss Venezuela 2013 është viktima e 5-të në protestat e dhunshme antiqveritare në këtë vend. Genesis Carmona, 22 vjeç është qëlluar me një plumb në kokë nga një person, i cili ishte në motoçikletë. Bukuroshja u mor ...

Read More »

BE: Thirrje për dialog në Ukrainë

Komisionari i Bashkimit Evropian për zgjerim,Stefan Fyle, mbrëmë vonë u ka bërë thirrje zyrtarëve të lartë të Ukrainës dhe liderëve opozitarë që të ndërmarrin “hapa urgjentë” për formimin e qeverisë së koalicionit, për ta ndalur krizën politike, e cila po ...

Read More »

Kroçiera me turist nudo, punëtori indonezian përdhunon pasagjeren amerikane dhe tenton ta hedh në det

SHBA – Një punëtor i një kruaziere është arrestuar në Florida pasi përdhunoi dhe rrahu një pasagjere amerikane gjatë udhëtimit. Jo vetëm kaq, por punëtori 28-vjeçar nga Indonezia u përpoq ta hidhte të dhunuarën në det. Sipas Daily Mail, punëtori e ...

Read More »

Arrest babait, prostituonte fëmijën e mitur tek një profesor gjimnazi

MODICA – Një profesor, në pension është arrestuar papritur nga policia, pasi është kapur duke kryer akte seksuale me një të mitur para një shkollë të mesme. Nga hetimet ka rezultuar se profesori kishte paguar për raportin seksual të atin e ...

Read More »

Papa Françeksu u kërkoj palëve ndaljen e menjëherëshme të akteve të dhunës

VATIKAN-Papa Françeku u shpreh sot tepër i shqetësuar nga trazirat që kanë tronditur Ukrainën dhe u ka kërkuar të gjitha palëve të përfshira “të ndalin menjëherë të gjitha veprimet e dhumshme”, gjatë një autdience të përgjithshme në sheshin e Shën ...

Read More »