LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 790)

Bota

20 milion njerëz viktima të hakerëve në Korenë e Jugut

Janë vjedh të dhënat personale të mbi 20 milion klientëve të bankave dhe kredit kartelave në Korenë e Jugut, njoftoi të dielën rregullatori shtetëror. Rregullatori financiar në Seul, konfirmoi të dielën se numri i përgjithshëm i përdoruesve të prekur nga ...

Read More »

Murgesha lind fëmijë: Nuk e dija që isha shtatzënë

ITALI – Ajo ndiente vetëm dhimbje të fortë në stomak, por në të vërtet ishte shtatzënë. Një murgeshë 31-vjeçari ka lindur të mërkurën në Rieti një fëmijë rreth 3.5 kg, por ka thënë se nuk e dinte që ishte shtatzënë. ...

Read More »

Birmania liron 96 fëmijët ushtarë

Ushtria e Birmanisë ka liruar të shtunën nga aradhet e veta 96 fëmijë, të cilët ishin rekrutuar në forcat e armatosura. Shfrytëzimi i gjerë i fëmijëve si ushtarë dhe punëtorë krahu nga ushtria, ishte një prej shumë shkeljeve të të ...

Read More »

Katër vriten në operacionin anti-terror në Rusi

Katër militant islamist raportohet se janë vrarë të shtunën nga autoritete ruse, pas një operacioni të gjerë anti-terrorist në rajonin e Dagestanit në Kaukazin Verior. Viktimat, sipas medieve shtetërore në Moskë, raportohet se kanë ikur në një shtëpi pas shpërthimit ...

Read More »

Kucherena: Obama reflektoi për punën e Snowden

Avokati rus i të arratisurit nga drejtësia amerikane Edward Snowden, ish kontraktorit të Agjencisë Amerikane për Sigurinë Kombëtare (NSA), ka thënë se vendimi i presidentit Barack Obama që të reformojë agjencinë e spiunimit paraqet “njohje të faktit se shërbimet speciale ...

Read More »

SHBA, Obama pritet të bëjë ndryshime në programet e përgjimit

SHBA – Presidenti amerikan Barack Obama do të mbajë një fjalim gjatë ditës së premte për ndryshimet në programet e përgjimit të Agjensisë Kombëtare të Sigurisë. Qëllimi i Obamas është të rifitojë besimin e publikut lidhur me Inteligjencën Kombëtare. Propozimet e ...

Read More »

Institucionet e larta të BE drejt zgjedhjeve

Së shpejti institucionet e larta europiane do të kenë drejtues të rinj. Zgjedhjet e ardhshme europiane do të mbahen në 22-25 maj. Sipas gazetës vieneze “Die Presse”, ish-Ministri i Jashtëm i Italisë, Franco Frattini është kandidati kryesor për postin e ...

Read More »

Skandali: Obama në hall, kë të ftojë partneren apo “dashnoren” e Hollande

WASHINGTON – Skandali seksual i presidentit francez Fransua Hollande ka bërë me dhimbje koke edhe stafin e Shtëpisë së Bardhë që po përballet me dilemën se kë duhet të ftojë në darkën me presidentin Obama dhe Zonjën e parë Mishel. Vetë ...

Read More »

Momentet tragjike kur turistja goditet nga rrufeja, vdes para syve të familjarëve

Një nënë ka vdekur tragjikisht e goditur nga rrufeja në sy të familjarëve tek një nga plazhet e Brazilit. Rosangela Biavati, nëna 36 vjeçare e martuar dhe me një fëmijë, u godit nga një shkëndijë rrufeje në zonën e Guaruja ...

Read More »

Komiteti i BE merr në pyetje Selinë e Shenjtë për abuzimet me fëmijët

Një komitet i BE-së do të marrë në pyetje zyrtarët e Selisë së Shenjtë, lidhur me abuzimet seksuale të mijëra fëmijëve nga klerikët Katolik. Komiteti për të Drejtat e Fëmijëve pritet të bëjë një sërë pyetjesh, duke detyruar Selinë e ...

Read More »