LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 791)

Bota

Korea e Veriut, Kim Jong-Un ekzekuton xhaxhain e tij

Korea e Veriut ekzekuton Jang Song-Thaek, xhaxhain e Kim Jong-un, diktatorit aktual dhe liderit të Koresë së Veriut. Këtë e ka referuar agjencia zyrtare koreano-veriore Kcna, e cila shkruan se 65-vjeçari Jang, u përjashtua nga partia, të hënën e 3 ...

Read More »

SHBA, 11 vjet burg për trafikantin shqiptar, kryetar të “Kopeja e ujqërve”

Frankie Frokaj , një shqiptar i akuzuar si kreu i nja bande  droge, e njohur si banda e ujqërve  ( Wolfpack) është dënuar me 135 muaj burg nga gjyqtari George B. Daniels në SHBA. Frokaj u deklarua fajtor në prill të 2013 ...

Read More »

Zvicra i mohon bashkimin familjar, qindra në protesta për 17-vjeçarin kosovar

Qindra persona kanë në dalë në protesta për të kundërshtuar vendimin për dëbimin e 17-vjeçarit kosovar nga Zvicra. Bëhet fjalë për adoleshentin Arlind Lokaj, i cili ka lindur në Lokarno të Zvicrës edhe pse nuk ka pasur dokumenta, më pas u ...

Read More »

Homazhe për Mandelën, liderë të botës në ceremoni. Obama: Frymëzim për të gjithë

Udhëheqës të shume vendeve të botës ndjekin sot një shërbesë të madhe përkujtimore për Nelson Mandelën. Rreth 100,000 njerëz kane mbushur satudiumin në Johanesburg. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, kryeministri britanik, David Cameron dhe presidenti francez, Francois Hollande, ...

Read More »

Itali, arrestohet 22 vjeçari shqiptar, transportonte 5.7 kg heroinë të pastër

Një i ri shqiptar, 22 vjeç, u arrestua pasditen e së shtunës (7 dhjetor), në qytetin e Leçes, Itali, nga policia italiane, pasi u kap me 5.7 kg heroinë. I riu i diplomuar në Itali posedonte heroinë të pastër me vlerë 150 ...

Read More »

Ekspertët e OKB inspektojnë një central bërthamor në Iran

Inspektorët e mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara kanë inspektuar një central bërthamor në Iran. Kjo ishte vizita e parë  e ekspertëveve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) në më shumë se dy vjet. Inspektimi i së dielës në ...

Read More »

Puntorët zbulojnë bombën e Luftës së Dytë Botërore nën rrugët e Beogradit

Serbi- Punimet nëntoksore në qytetin e Beogradit, kryeqytetin e Serbisë, i kanë shokuar banorët e kryeqytetit Serb, sigurisht dhe grupin e punëtorëve, të cilët kanë zbuluar një bombë të pashpërthyer të Luftës së Dytë Botërore. Bomba u lokalizua nga gërmimet e dy punëtorëve të  ndërtimit, ...

Read More »

Kinë, 23 vite pas rrëmbimit arrin të gjejë familjen me “Google Maps”

PEKIN– 23 vite pasi e kishin rrëmbyer një djalë nga Kina gjen më në fund pas shumë kërkimesh shtëpinë e tij dhe prindërit biologjik. Ai quhet Huang Jan, grabitësit e morën një mëngjes të vitit 1990 shumë fare pranë shtëpisë ...

Read More »

Mbi 200.000 protestues, sapo hodhën statujën e Leninit në Kiev

Mbi 200.000 protestues sapo hodhën statujën e Leninit në Kiev. Protestuesit kanë krijuar tenda për kampin e tyre, ndërsa sot në mbrëmje kanë krijuar barrikada. Numri i njerëzve në protestë po shtohet gjithnjë e më tepër. Ata janë shprehur të ...

Read More »

Itali, vetëm 30% e maturantëve në Universitete

Sipas raporteve vjetore, të botuara dje nga agjencia kërkimore “Censis” dhe shoqata “Almadiploma”, vetëm 30 për qind e maturantëve italianë shkojnë në universitet, ndërkohë që 17 për qind e tyre e lënë shkollën që në vitin e parë. Sipas sondazhit ...

Read More »