LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 792)

Bota

Protestat në Turqi, Erdogan: Nuk jap dorëheqje

Pavarësisht akuzave për korrupsion që detyruan tre ministra të japin dorëheqje më herët gjatë javës, Kryeministri turk Rexhep Tayip Erdogan ka deklaruar se nuk do të jep dorëheqje. Në një tubim jashtë aeroportit kryesor të Stambollit ditën e premte, Erdogan ...

Read More »

Turqi, pranga pronarit të kompanisë që privatizoi aeroportin e Prishtinës

Ankara – Nihat Özdemir, drejtori i kompanisë Limak, që ka marrë me koncension Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës është arrestuar në Turqi. Siç raporton gazeta turke Hurriyet ka parë aktakuzën sipas së cilës Özdemir dhe disa biznesmenë të tjerë akuzohen për “krijimin ...

Read More »

Kroaci, 364 vetë para gjykatës së Zagrebit për korrupsion në mjekësi

Zagreb – Gjithsej 364 vetë, në mesin e të cilëve të paktën 300 mjekë dhe infermierë janë akuzuar para Gjykatës së qarkut të Zagrebit, me aktakuzën më të madhe deri tani të ngritur nga Drejtoria për eliminimin e korrupsionit dhe krimit ...

Read More »

Indi, zjarr në një tren, humbin jetën 23 persona, s’dihen shkaqet

INDI- Të paktën 23 persona kanë humbur jetën, si pasojë e një zjarri që ra në bordin e një treni në shtetin e Andhra Pradesh, në jug të Indisë. Zjarri u verifikua gjatë një udhëtimi të linjës Bangalore-Nanded, në vagonin e ...

Read More »

Vritet ish-ministri libanez i Financave

Liban – Një ish-ministër ka humbur jetën në Liban, pasi një autobombë ka shpërthyer paraditen e sotme në afërsi të hotelit “Katër Stinët” në Bejrut. Nga shpërthimi kanë humbur jetën pesë persona dhe disa të tjerë janë plagosur. Mësohet se ...

Read More »

Argjentinë, sulm masiv piranjash, kafshohen dhunshëm 60 persona

Më shumë se 60 persona, përfshirë 20 fëmijë, janë plagosur nga një sulm masiv i piranjave në lumin e Paranës, në Rosario të Argjentinës. Ngjarja ndodhi ditën e Krishtlindjes, kur njerëzit kishin zgjedhur të freskoheshin në ujë pasi temperaturat në ...

Read More »

Serbia, fidanishte e super-bakterit

Në Serbi janë shënuar raste të vdekjeve për shkak të super-bakterit, i rezistueshëm madje edhe ndaj antibiotikëve më të fortë. Që të jetë edhe më keq, siç thonë ekspertët botërorë, Serbia është shënuar si fidanishte e këtij bakteri jashtëzakonisht të ...

Read More »

Shokohet Ukraina, një gazetare rrihet brutalisht

Një gazetare ukrainase pro-evropiane u rrah brutalisht mbrëmjen e djeshme. Lajmi u bë i ditur mëngjesin e sotëm nga faqja online e gazetës ku ajo punon, Ukrainska Pravda. Tetiana Chornovil ka shkruar disa artikuj shumë kritik për presidentin Viktor Yanukovich ...

Read More »

Karaibe, mbytet varka me 50 klandestinë 18 humbin jetën

KARAIBE – Një varkë është përmbysur gjatë tërheqjes në port duke u marrë jetën 18 personave natën e mbrëmshme në Ishujt Turks dhe Caicos, një Arqipelag në Oqeanin Atlantik, në Karaibe. Në anije gjendeshin 50 klandestinë nga Haiti 18 humbën jetën ...

Read More »

Turqi, protestuesit kërkojnë largimin e kryeministrit Erdogan

STAMBOLL – Gjatë një konference për shtyp, Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan, ka zëvendësuar 10 ministra, pas dorëheqjes së djeshme të 3 ministrave, fëmijët e të cilëve janë përfshirë në skandalin e korrupsionit. Ndërkohë, pas këtij vendimi, 5 mijë persona kanë ...

Read More »