LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 793)

Bota

Iran, gati marrëveshja për eleminimin e rezervave të uraniumit

IRAN – Një marrëveshje provizore, për të bllokuar programin bërthamor iranian do të hyjë në fuqi më 20 janar. Marrëveshja që u mundësua nga tratativat e fuqive të botës në muajin nëntor, parashikon eleminimin e disa rezervave të tij të ...

Read More »

E fejuara e presidentit Hollande pasi mësoi tradhtinë përfundon në spital

PARIS– Valerie Trierweiler, e fejuara e presidentit francez François Hollande, është shtruar në një spital në Paris, pasi mësoi tradhtinë e bërë nga presidenti francez, me aktoren Julie Gayet. Kjo gjë bëhet e ditur nga mediat franceze, sipas të cilave, ...

Read More »

Irani dhe gjashtë fuqi botërore në marrëveshje

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë rënë dakord për mënyrën se si do të zbatojnë një marrëveshje të përkohshme bërthamore të arritur në muajin nëntor. Zbatimi pritet të fillojë javën e ardhshme. Zyrtarët e ministrisë së Jashtme të Iranit konfirmuan ...

Read More »

Papa Françesku emëron 19 kardinalë të rinj

Papa Françesku emëroi 19 kardinalë të rinj duke përfshirë 16 të cilët do të kenë të drejtën e votës në mbledhjen  ku një ditë do të zgjidhet pasardhësi i tij. Kardinalët e rinj vijnë nga dioqeza në të gjithë botën, ...

Read More »

SHBA-ja drejt nisjes së bisedimeve të reja me Kubën

SHBA – Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se SHBA janë të hapura drejt nisjes së bisedimeve dhe marrëdhënieve të reja me Kubën. Edward Alex Lee shtoi se ecuria pozitive mes dy vendeve duhet të shkonte dorë më dorë ...

Read More »

Armët kimike, SHBA: Shkatërrimi i pamundur, mirëpritëm gatishmërinë e treguar

Zëvendësndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Yee, ka komentuar sërish çështjen e armëve kimike dhe refuzimin e Shqipërisë. I pyetur nga “Zëri i Amerikës” nëse SHBA janë të zhgënjyera me vendimin e Shqipërisë për të mos pranuar shkatërrimin e armëve ...

Read More »

Itali, pranga hajdutit 18 vjeçar, qëlloi disa herë policin me një kaçavidë 15 cm

Novara – Karabinierët e policisë në Dueville, gjatë një kontrolli në Monticello, kanë arrestuar në flagrancë një shqiptar që kishte kryer disa vjedhje si dhe qëlloi me armë policinë. Kështu, në pranga ra Gjok Marashi, 18 vjeç, i cili është autor i ...

Read More »

Ashton: Shqetësim i thellë për vendbanimet e reja izraelite

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka shprehur “shqetësim të thellë” lidhur me shpalljen e Izraelit për ndërtime të reja. “Isha thellë e shqetësuar kur dëgjova shpalljen e fundit nga autoritetet izraelite për avancimin e planeve të vendbanimeve ...

Read More »

Shpulla dhe shkelma në parlamentin turk (Video)

Shpulla dhe shkelma mes parlamentarëve në Ankara. Sherri mes deputetëve turq ka ndodhur gjatë kohës që po diskutohej ligji i kërkuar nga partia e Erdoganit që kërkon të vendosë sistemin juridik nën kontrollin e rreptë të qeverisë (sistemit ekzekutiv). Qeveria ...

Read More »

Ban Ki-moon bën thirrje për zgjidhje politike në Siri

Ndërkohë që kanë mbetur më pak se dy javë deri në konferencën e ardhshme ndërkombëtare të Gjenevës për paqe në Siri, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon u bëri dje thirrje të gjitha palëve për një zgjidhje politike. Shefi ...

Read More »