LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 795)

Bota

Itali, arrestohet 22 vjeçari shqiptar, transportonte 5.7 kg heroinë të pastër

Një i ri shqiptar, 22 vjeç, u arrestua pasditen e së shtunës (7 dhjetor), në qytetin e Leçes, Itali, nga policia italiane, pasi u kap me 5.7 kg heroinë. I riu i diplomuar në Itali posedonte heroinë të pastër me vlerë 150 ...

Read More »

Ekspertët e OKB inspektojnë një central bërthamor në Iran

Inspektorët e mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara kanë inspektuar një central bërthamor në Iran. Kjo ishte vizita e parë  e ekspertëveve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) në më shumë se dy vjet. Inspektimi i së dielës në ...

Read More »

Puntorët zbulojnë bombën e Luftës së Dytë Botërore nën rrugët e Beogradit

Serbi- Punimet nëntoksore në qytetin e Beogradit, kryeqytetin e Serbisë, i kanë shokuar banorët e kryeqytetit Serb, sigurisht dhe grupin e punëtorëve, të cilët kanë zbuluar një bombë të pashpërthyer të Luftës së Dytë Botërore. Bomba u lokalizua nga gërmimet e dy punëtorëve të  ndërtimit, ...

Read More »

Kinë, 23 vite pas rrëmbimit arrin të gjejë familjen me “Google Maps”

PEKIN– 23 vite pasi e kishin rrëmbyer një djalë nga Kina gjen më në fund pas shumë kërkimesh shtëpinë e tij dhe prindërit biologjik. Ai quhet Huang Jan, grabitësit e morën një mëngjes të vitit 1990 shumë fare pranë shtëpisë ...

Read More »

Mbi 200.000 protestues, sapo hodhën statujën e Leninit në Kiev

Mbi 200.000 protestues sapo hodhën statujën e Leninit në Kiev. Protestuesit kanë krijuar tenda për kampin e tyre, ndërsa sot në mbrëmje kanë krijuar barrikada. Numri i njerëzve në protestë po shtohet gjithnjë e më tepër. Ata janë shprehur të ...

Read More »

Itali, vetëm 30% e maturantëve në Universitete

Sipas raporteve vjetore, të botuara dje nga agjencia kërkimore “Censis” dhe shoqata “Almadiploma”, vetëm 30 për qind e maturantëve italianë shkojnë në universitet, ndërkohë që 17 për qind e tyre e lënë shkollën që në vitin e parë. Sipas sondazhit ...

Read More »

Shtetet e BE-s kërkojnë pezullimin e udhëtimeve pa viza për Ballkanin

Bashkimi Europian mund ta pezullojnë në rastet e domosdoshme të drejtën për udhëtimin pa viza të qytetarëve nga vendet e Ballkanit. Ky ishte vendimi i Ministrave të Brendshëm në takimin e fundit në Bruksel. Kjo masë është marrë me qëllim ...

Read More »

Xaver alarmon Europën

Alarm në Belgjikë dhe në Hollandë për shkak të stuhisë Xaver, e njëjta stuhi që u përplas në Skoci, duke shkaktuar një të vdekur, por që po shkakton shqetësim në Gjermani dhe Danimarkë. Në zonat bregdetare të këtyre vendeve dallgët ...

Read More »

Vdiq, Nelson Mandela. I pari president me ngjyrë në Afrikën e Jugut

Vdiq, Nelson Mandela në moshën 95-vjeçare. I pari president me ngjyrë i Afrikës së Jugut. Me të drejtë mund të konsiderohej një rast që flet vetë për kohën tonë. I shtyrë prej një vale të turbullt, i shenjtëruar prej prestigjit ...

Read More »

New York, arrestohet polici me origjinë shqiptare për mitmarrje

Autoritetet amerikane arrestuan një polic shqiptar, i cili shërbente në “Queens” të New York-ut, pasi akuzohet se u vinte gjoba dhe merrte ryshfete disa bizneseve, mes të cilave edhe bizneseve të drejtuara nga shqiptarët në Nju Jork. Pak kohë pasi ...

Read More »