LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 796)

Bota

Egjipt, pro kthimit të Morsit, 13 të vrarë në protesta

Autoritetet egjiptiane thonë se të paktën 13 vetë u vranë dje në Egjipt, ndërkohë që policia ndërhyri për të shpërndarë mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane që kërkojnë kthimin në post të ish-Presidentit Mohamed Morsi. Dëshmitarët thanë se policia ndërhyri me ...

Read More »

Putin e Medvedev inspektojnë Soçin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe kryeministri Dmitry Medvedev, kanë qëndruar në Soçi, një muaj para se në këtë qytet të nisin Lojërat Olimpike Dimërore.  Putin dhe Medvedev janë parë duke skijuar nëpër pista. Ata po ashtu kanë vizituar mjedise të ...

Read More »

Bora shkakton kaos në SHBA

Mijëra fluturime janë anuluar dhe autostradat kryesore janë mbyllur si pasojë e stuhisë së borës që ka goditur pjesën verilindore të Shteteve të Bashkuara. Temperaturat e acarta kanë shoqëruar reshjet e borës dhe kanë mbyllur shkolla dhe zyra qeveritare. Guvernatorët e ...

Read More »

Izraeli teston sistemin anti-raketor

Izraeli ka thënë se ka testuar me sukses një sistem të avancuar të mbrojtjes raketore, i projektuar për të ndërprerë raketat me rreze të gjatë. Ministria e Brendshme ka thënë se kjo është një arritje e madhe në zhvillimin e ...

Read More »

“Nazistët”, sulmojnë një xhami në Stockholm (Video)

Policia suedeze ka hapur hetimet për urrejtje dhe krim, pasi disa persona ende të panjohur kanë ngjyrosur me prej dyert e një xhame në qendër të qytetit Stokholm. Ata kishin vizatuar nëpër të gjitha dyert shenjën e nazistëve. Omar Mustafa, ...

Read More »

Deti i Vdekur ngjallet nga uji i Detit të Kuq

Shpëtimi i Detit të Vdekur nga tharja duke e ushqyer me ujë të Detit të Kuq. Ky projekt i vjetër, i cili për shumë dekada është konsideruar asgjë më shumë se një llaf, më në fund ka nisur të marrë ...

Read More »

Guardian: Ushtarja italiane akuzohet për shpëtimin e maces në Kosovë

Rezervistja italiane Barbara Balanzoni, e cila e kishte shpëtuar një mace, që ishte duke ngordhur, derisa ka shërbyer si oficere mjekësore në një bazë të NATO-s në Kosovë, është akuzuar për mosbindje ndaj urdhrit. Në Parlamentin e Italisë do të ...

Read More »

Franca mbyll sytë përpara islamofobisë

Udhëheqësit dhe grupet myslimane paralajmërojnë kundër rritjes së islamofobisë në Francë, derisa qeveria zotohet se do të çrrënjosë ekstremizmin në çdo formë. Deklaratat pasojnë arrestimin e një ushtaraku, të dyshuar për planifikimin e një sulmi në një xhami jashtë qytetit ...

Read More »

Indi – Autobusi bjen në greminë, vdesin 27 pasagjerë

Të paktën 27 pasagjerë vdiqën pas ndeshjes që pësoi autobusi i tyre me një kamion, dhe doli nga rruga për të përfunduar në një greminë në shtetin perëndimor Maharashtra të Indisë të enjten, njoftojnë autoritetet. Shoferi i autobusit ka humbur ...

Read More »

Marina greke shpëton 85 emigrantë nga mbytja në detin Egje

Rojet bregdetare të Greqisë kanë shpëtuar të enjten 85 emigratë, të cilët me një anije peshkimi po mundoheshin të arrinin tokën greke, në afërsi të ishullit Astypalaia, në jug-lindje të detit Egje. Në mesin e emigrantëve, sipas autoriteteve, ka shumë fëmijë ...

Read More »