LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota (page 800)

Bota

Itali, hyn në banesë për të vjedhur, pronari vret me armë gjahu shqiptarin

Një 26-vjeçar shqiptar është vrarë me armë zjarri pasi u kap nga pronari i banesës duke vjedhur. Ngjarja ndodhi pak pas orës 22:00 në rajonin e Breshias, në Itali. Pronari i banesës është lajmëruar nga fqinjët për lëvizje të dyshimta ...

Read More »

Bild: Rraketat ruse në kufi me BE NATO nis verifikimet

Rusia duket se ka instaluar disa rraketa me rreze të shkurtër veprimi të tipit Iskander-M për të kryer testime atomike në kufi me Bashkimin Europian. Veprimi i Moskës vjen si kundërpërgjigje ndaj projektit anti-rraketor në Europë. Lajmi raportohet nga e ...

Read More »

SHBA, 18 vjeçari terrorizon gjimnazistët, plagos 2, më pas vret veten

Terrori i sulmeve me armë zjarri në Shtetet e Bashkuar të Amerikës, nuk kanë të mbaruar. Ditën e djeshme një djalë i armatosur, ka hyrë në Arapahoe High School, në liceun ku studionte në Centennial të Kolorados, rreth orës së ...

Read More »

Parlamenti Hollandez voton kundër statusit për shqipërinë

Parlamenti holandez ka votuar kundër propozimit të qeverisë për t’i dhënë Shqipërisë statusin e vendit kandidat. Përmes një shkrimi ekskluziv, portal EurActiv shkruan se parlamenti holandez ka miratuar një ditë më pare vendimin, i cili obligon qeverinë e kryeministrit Mark ...

Read More »

Korea e Veriut, Kim Jong-Un ekzekuton xhaxhain e tij

Korea e Veriut ekzekuton Jang Song-Thaek, xhaxhain e Kim Jong-un, diktatorit aktual dhe liderit të Koresë së Veriut. Këtë e ka referuar agjencia zyrtare koreano-veriore Kcna, e cila shkruan se 65-vjeçari Jang, u përjashtua nga partia, të hënën e 3 ...

Read More »

SHBA, 11 vjet burg për trafikantin shqiptar, kryetar të “Kopeja e ujqërve”

Frankie Frokaj , një shqiptar i akuzuar si kreu i nja bande  droge, e njohur si banda e ujqërve  ( Wolfpack) është dënuar me 135 muaj burg nga gjyqtari George B. Daniels në SHBA. Frokaj u deklarua fajtor në prill të 2013 ...

Read More »

Zvicra i mohon bashkimin familjar, qindra në protesta për 17-vjeçarin kosovar

Qindra persona kanë në dalë në protesta për të kundërshtuar vendimin për dëbimin e 17-vjeçarit kosovar nga Zvicra. Bëhet fjalë për adoleshentin Arlind Lokaj, i cili ka lindur në Lokarno të Zvicrës edhe pse nuk ka pasur dokumenta, më pas u ...

Read More »

Homazhe për Mandelën, liderë të botës në ceremoni. Obama: Frymëzim për të gjithë

Udhëheqës të shume vendeve të botës ndjekin sot një shërbesë të madhe përkujtimore për Nelson Mandelën. Rreth 100,000 njerëz kane mbushur satudiumin në Johanesburg. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, kryeministri britanik, David Cameron dhe presidenti francez, Francois Hollande, ...

Read More »

Itali, arrestohet 22 vjeçari shqiptar, transportonte 5.7 kg heroinë të pastër

Një i ri shqiptar, 22 vjeç, u arrestua pasditen e së shtunës (7 dhjetor), në qytetin e Leçes, Itali, nga policia italiane, pasi u kap me 5.7 kg heroinë. I riu i diplomuar në Itali posedonte heroinë të pastër me vlerë 150 ...

Read More »

Ekspertët e OKB inspektojnë një central bërthamor në Iran

Inspektorët e mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara kanë inspektuar një central bërthamor në Iran. Kjo ishte vizita e parë  e ekspertëveve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) në më shumë se dy vjet. Inspektimi i së dielës në ...

Read More »