LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi

Ekonomi

Merr fund abuzimi me çmimet e biletave të avionëve

Ju kujtohen historitë kur vetëm Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli shpenzonte 180 mijë euro bileta avioni, 100 milionë lekë dieta brenda vendit dhe 131 tonë naftë gjatë dy mandateve të saj në qeveri? Po historitë kur qeveritarët shqiptarë zgjidhnin të ...

Read More »

Agrominiera në Shqipëri – Projekti europian për nxjerrjen e metaleve nga bimët po testohet në Pojskë dhe Domosdovë

Po sikur të mund t’i rrisnim metalet dhe t’i mblidhnim aq thjeshtë sa lulet, në vend që të gërmojnë vazhdimisht tokën? Kjo është ideja mbi të cilën bazohet projekti “LIFE-Agromine”, financuar nga Bashkimi Europian për të rritur prodhimin e nikelit, ...

Read More »

Tiranë, kreu i ERRU: Çmimi që duhet paguar për ujë 24 orë

Kryetari i Entit Kombëtar Rregullator të Ujit, Ndriçim Shani, tregon arsyet se përse u mor vendimi për tarifën e re të ujit në kryeqytet. Përmes një analize për të përditshmen Panorama, Shani sqaron se objektivi për të furnizuar me ujë qytetin ...

Read More »

Ambasadori i Japonisë Makoto Ito: Marrëdhëniet bashkëpunuese Shqipëri-Japoni të vlefshme. Shqipëria hapa ‘gjigandë’ zhvillimi

Ambasadori i Japonisë Makoto Ito në një intervistë të marrë nga gazetari Arbër Hitaj në studion e  Scan Tv deklaronse : Marrëdhëniet bashkëpunuese Shqipëri-Japoni të vlefshme. Shqipëria hapa ‘gjigandë’ zhvillimi. Ndiqni më poshtë intervistën e plotë: Intervistoi Arbër Hitaj/ Sa ...

Read More »

“SHELL” nis punën për shpimin e pusit të Shpiragut

Gjigandi holandez Shell nis punimet për shpimin e pusit të Shpiragut. Në nisjen e puunimeve kanë marrë pjesë edhe Autoriteti Kombëtar i Burimeve Natyrore. Pusi Shpiragu-4 klasifikohet si një pus i thellë dhe është pusi i katërt që shpohet nga ...

Read More »

Ambasada: Linjë direkte Tiranë-Tel Aviv

Shumë shpejt pritet të nisin fluturimet direkte Tiranë-Tel Aviv. Ka qenë Ambasada e Shqipërisë në Izrael, ajo e cila nëpërmjet një njoftimi në faqen e internetit, ka bërë të ditur lajmin. Prej kohësh mes dy vendeve është diskutuar vendosja e ...

Read More »

Pasi u vodhën 700 milionë dollarë, në Spaç nis rigjallërimi i industrisë së bakrit

Industria e bakrit, një prej industrive më fitimprurëse në kohën e diktaturës dhe një prej industrive më të abuzuara në kohën e demokracisë ka nisur të rigjallërohet duke nisur nga Spaçi, vendin e njohur më shumë për burgun famëkeq se ...

Read More »

Tatimet, verifikim i transaksioneve financiar dhe bllokim të llogarive të IRTC-së që shfrytëzoi rafinerinë e Ballshit (Video)

Administrata Tatimore do të verifikojë të gjitha transaksionet bankare të shoqërisë IRTC, e cila shfrytëzoi për më shumë se një vit rafinerinë e naftës në Ballsh duke krijuar mbi 50 milionë euro borxhe ndaj tatimeve. Top Channel ka mësuar se ...

Read More »

Njihuni me qytetet më të pasura të Shqipërisë me nivelin më të lartë të kursimeve për banorë

A e dini cilat janë qytetet, ku individët arrijnë që të kursejnë më shumë dhe kanë më shumë pasuri të vendosur si depozita nëpër bankat e nivelit të dytë, në raport me popullsinë përkatëse? Monitor ka përpunuar të dhënat e ...

Read More »

Ndryshimi i taksave: Sa do paguajnë shqiptarët që nga 1 janari duke filluar nga paketa e cigareve?!

Nga sot, qytetarët do të paguajnë me 7 lekë më shtrenjtë 1 paketë duhan. Ky është vetëm një nga ndryshimet që sjell paketa fiskale 2018. Niko Lera, drejtor i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave thotë se sektori që gëzon ...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001