Home . Aktualitet . Ekonomi (page 10)

Ekonomi

Shpallet kompania fituese për ndërtimin e Rrugës së Arbrit

Kompania “Gjoka konstruksion” është shpallur fituese për ndërtimin e Rrugës së Arbrit. Këtë të martë, pas shqyrtimit të dosjeve dhe dokumenteve të paraqitur nga kompani të ndryshme, vlerësoi “Gjoka konstruksion” si të duhurën për t’i besuar projektin e rrugës së ...

Read More »

Projekti-Dogana e Kosovës “zhvendoset” në Durrës! Ukshini: Në janar realizohet unifikimi i doganave mes dy shteteve shqiptare

Në mbledhjen e përbashkët të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës që është parashikuar të mbahet me 27 nëntor do të diskutohet për “zhvendosjen” e doganës së Kosovës në Durrës. I Ngarkuari me Punë në Ambasadën e Kosovës në Tiranë, Sylë ...

Read More »

Qeveria shqiptare garanton shpërblim për Vitin e Ri, ja kush përfiton!

Në ditët e fundit të këtij viti familjet, me ndihmë ekonomike, rreth 80 mijë të tilla do të marrin shpërblimin e fundit vitit. Lajmi është njoftuar zyrtarisht nga Ministria e Financave në relacionin e projektbuxhetit, por masa e shpërblimit nuk ...

Read More »

Buxheti 2018, një lajm i mirë për mjekët/ Buxheti i vitit të ardhshëm do të mbështesë një rritje të mëtejshme të shpërblimeve për mjekët në të gjithë vendin

Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Rama, në një takim në të cilat ai shpalli pikat kryesore në të cilat do të mbështetet buxheti i 2018-s. Në bazë të strategjisë së shpallur ditën e sotme, do të pësojnë një rritje ...

Read More »

Rama jep lajmin e mirë: Për 45 ditë fillon Rruga e Arbrit, s’do ndalet deri në përfundim

Kryeministri Edi Rama tha se për 45 ditë do të fillojë puna për ndërtimin e rrugës së Arbrit. Në mbledhjen me kryesine dhe grupin e PS për projekt-buxhetin 2018, shefi i qeverisë tha se do diskutohet edhe me qeverinë e ...

Read More »

Buxheti 2018, njihuni me prioritetet e çdo sektori të ekonomisë

Turizmi, infrastuktura dhe uji janë tre nga përparësitë kryesore në të cilat do të fokusohet buxheti i vitit 2018. Me një rritje prej 26 miliardë lekësh, buxheti i vitit të ardhshëm do të përmbajë edhe paketën më të lartë të ...

Read More »

Buxheti 2018, rriten pagat dhe pensionet

Pagat dhe pensionet do të njohin sërish rritje gjatë vitit që vjen, pas rritjes së konsiderueshme që qeveria ndërmori nga 1 marsi i këtij viti. Në projektbuxhetin e vitit 2018 fondi në total për rritjen e pagave dhe pensioneve llogaritet ...

Read More »

Përse duhet llogaritur kosto ekonomike e ngacmimit seksual në vendin e punës

Ngacmimi seksual në vendin e punës ka një kosto të madhe për ekonominë, si nga aspekti i grave dhe vajzave viktimë, ashtu edhe për ekonominë në përgjithësi. Nga Adam Jezard Akuzat e bëra nga figura të famshme të Hollivudit kundër ...

Read More »

Kalon në qeveri paketa fiskale 2018. Pasqyra e plotë e të gjitha ndryshimeve

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të premte (27 tetor) paketën fiskale 2018. Në një vështrim të shpejtë dy janë pikat më të rëndësishme të saj. E para taksa mbi ndërtesat, e cila do të ndryshoje rrënjësisht formën ...

Read More »

Shqipëria, për herë të parë me një strategji për zhvillimin e “hi-tech”

Zhvillimi i sektorit të teknologjisë së lartë të komunikimit dhe informacionit, për herë të parë në 25 vjet po konsiderohet si një përparësi nga shteti shqiptar. Në paketën fiskale të vitit të ardhshëm, është parashikuar reduktimi i mëtejshëm i taksës ...

Read More »