LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 100)

Ekonomi

Shuhet “Casa Italia”, kompania “Erjol” e blen për 100 lekë

Nën presion e krizës së konsumit, fitimet e qendrave tregtare në Tiranë kanë rënë dukshëm, duke i vënë disa prej tyre para falimentit të pashmagshëm. Pas nxjerrjes në shitje nga kreditorët të City Park, qendra tjetër tregtare, Casa Italia tashmë ...

Read More »

Produktet shqipëtare etiketa “Made in Serbia”, për të shpëtuar nga embargo ruse

Serbia mund të jetë një zgjidhje e tregtarëve shqiptarë për t’iu shmangur embargos së afërt ruse ndaj fruta – perimeve. Këtë e njofton faqja “Agroweb” e cila ndjek çështjet e agrobiznesit shqiptar, shkruan Respublica. ““Made in Serbia” për produktet shqiptare? ...

Read More »

Toskët e Shqipërisë, superiorë ndaj gegëve, sipas mendimit të Buzhalës

Gazetari kosovar Berat Buzhala ka bërë një reportazh të një udhëtimit të tij nga Prishtina për në Korfuz, duke kaluar mes-për-mes Shqipërisë dhe duke u ndalur në Sarandë. Ai konstaton disa ndryshime të dukshme në vendin tonë, turizmin e të ...

Read More »

Ligji për tatim fitimin mbi punën: Spekulim!

Pas zbardhjes në media të përmbajtjes së ligjit të ri mbi taksimin e të ardhurave që po përgatit qeveria, vjen edhe reagimi zyrtar I Ministrisë së Financave. Me anë të një deklarate për mediat MF-ja sqaron se të dhënat e ...

Read More »

Shpresë për midhjet, ulen me 4 gradë temperaturat

Në liqenin e Butrintit rezulton të ketë ngordhur rreth 90 % e farës së midhjes, si pasojë e temperaturave të larta deri në 39 gradë Celsius në ujë, por sot Ministria e Bujqësisë njofton se situata atje ka filluar të ...

Read More »

Futen në taksim 5% pagat deri në 30mijë lekë

Pagat vjetore nga 0 – 180,000 lekë do tatohen 5%; pagat mbi 180,000 dhe nën 1,560,000 lekë me 13% dhe pagat mbi 1,560,000 me 23%…   Një projektligj i ri për tatimin mbi të ardhurat, që është shpërndarë për diskutim ...

Read More »

Crown Agents na la shëndetin, do largohet!

Ministria e Financave nuk do të rinovojë më kontratën me kompaninë, e cila asiston doganat shqiptare Crown Agents. Burime konfidenciale për Vizion Plus pohojnë faktin që vetë Ministri i Financave ka vendosur që të mos prishë marrëveshjen me kompaninë britanike, ...

Read More »

“Ekathimerini” reklamonë rivierën shqiptare, por si zone minoriteti!?

“Në vendin arkeologjik të Butrintit, pak km nga Saranda, një grup turistësh nga Evropa Perëndimore ndjekin guidën e tyre. Gjermanët Bregi Bimans and János Peter me gjithë vajzën e tyre po ecnin në këtë zonë. Peter ka organizuar një tur ...

Read More »

Sejko: Rritja ekonomike në 2015, më e lartë se më parë

Banka e Shqipërisë ka vendosur të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit në nivelin 2 %, ndërsa vlerëson si pozitive rritjen ekonomike në vend. Në një deklaratë për mediat lidhur me politikën monetare të BSh për gjashtëmujorin e parë ...

Read More »

Tgcom: Shqipëria, plazh dhe histori, e gjitha për t’u zbuluar

Akoma e pa prekur nga turizmi masiv, Shqipëria rezervon peisazhe me bukuri të rralla dhe një det të pacënuar. Shqipëria, misteri i fundit i Europës, një vend fantastik,sot e gjitha për t’u zbuluar: plazhe magjepsëse, natyrë e paprekur ende dhe ...

Read More »