LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 11)

Ekonomi

Fund burokracisë, biznesit “i kursehen” 56 vite jetë

Janë plot 130 procedura, me të cilat biznesi përballej në të shkuarën në mënyrë të përditshme, por që tashmë janë dixhitalizuar apo janë në proces dixhitalizimi. Kjo e dhënë i përket vetëm procedurave të kthyera “online” gjatë vitit 2017-të. Në ...

Read More »

Biznesit i kursehen 56 vite jetë, shmangen 130 procedura

Janë plot 130 procedura, me të cilat biznesi përballej në të shkuarën në mënyrë të përditshme, por që tashmë janë dixhitalizuar apo janë në proces dixhitalizimi. Kjo e dhënë i përket vetëm procedurave të kthyera “online” gjatë vitit 2017-të. Në ...

Read More »

Paketa fiskale 2018/ Ja si do të nxitet turizmi elitar

Shqipëria ka tashmë një platformë të qartë për zhvillimin e turizmit elitar në vendin tonë. Në platformën e re fiskale të vitit të ardhshëm, e cila duhet ende të miratohet në Kuvend, parashikohet që të gjithë ata që do të ...

Read More »

Lajm i mirë për shqiptarët: Gjiganti i hotelerisë “Hilton” vjen në Shqipëri

Rrjeti prestigjioz global i hotelerisë Hilton do të jetë prezent edhe në Shqipëri. Kompania vendase e ndërtimit Enternal Group është nënkontraktuar për të bërë punimet e objektit, i cili është i vendosur tek ish-Uzina Enver përgjatë Rrugës së Kavajës, poshtë ...

Read More »

Bizneset e huaja mbërrijnë në Tiranë, mbi 1 miliardë euro investime për 2017-n

Ditën e mërkurë, nisi punimet në Tiranë një forum ndërkombëtar i biznesit, event që ka sjellë në kryeqytet më shumë se 150 biznese të huaja të gatshme të investojnë në vendin tonë. “Tirana Business Matching” është konceptuar si një platformë ...

Read More »

Shtypi spanjoll: Tirana, qyteteti më “cool” në Europë

Tirana edhe një herë ka zënë faqet kryesore të mediave më të njohura ndërkombëtare. Pas prestigjiozeve “Vogue”, “Hollywood World Magazine”, “Vanity Fair”, “Gioia” apo “Gambero Rosso” edhe spanjollja “Condè Nast Traveler”, i ka kushtuar kryeqytetit shqiptar një artikull të veçantë, ...

Read More »

50% më shumë turistë se vitin e shkuar, Gjermania kthen sytë nga Shqipëria

Turistët gjermanë që vizituan Shqipërinë këtë vit deri në fund të muajit Shtator sipas INSTAT ishin gati 102 mijë. Edhe pse për nga kombësia e turistëve, Gjermania renditet vetëm e 8-ta pas vendeve të rajonit, Italisë, Anglisë dhe Polonisë, përsëri ...

Read More »

TVSH/ Ahmetaj takim me biznesin e vogël: S’ka rritje çmimesh

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, mblodhi sot në një takim në Kryeministri 100 biznese të vogla për të diskutuar për vendosjen e TVSH-së dhe efektet e saj. Sikurse edhe është përmendur më parë, ministri Ahmetaj theksoi edhe njëherë se vendosja e detyrimit të ...

Read More »

Plaga e varfërisë/ Në Shqipëri, mbi 181 mijë persona jetojnë me vetëm 3 dollar në ditë

Numri personave që jetojnë me më pak se tre dollarë në ditë në Shqipëri është relativisht i lartë. Banka Botërore në raportin “Migration and Mobility”, raportoi se në Shqipëri 6.3% e popullsisë së vendit (181,225 persona) jeton me tre dollarë ...

Read More »

Kryesojmë listën e destinacioneve të preferuara për 2018-ën: “Të gjithë në Shqipëri”!

Vende në zhvillim, ku ka ende shumë për t’u zbuluar, por edhe destinacione pak të njohura dhe ende pak të kushtueshme. Portali italian “SiViaggia.it” ka hartuar një renditje me destinacionet që këshillon t’i vizitoni në vitin 2018. E para në ...

Read More »