LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 110)

Ekonomi

Pakti elektoral i qeverisë me shkodranët e përmbytur

Shkodranët e përmbytur në vitin 2010-2011 vazhdojnë të ankohen se nuk kanë marrë dëmshpërblimin. Por në prag të votimeve, qeveria e Edi Ramës e ka një propozim për ta. Qeveria nuk u jep dëmshpërblim, por ka vendosur t’u falë detyrimet ...

Read More »

Dyfishohen ankesat për konkurrencë të pandershme në 2014

Gjatë vitit që shkoi numri i ankesave që i janë adresuar Autoritetit të Konkurrencës është rritur më shumë se dy herë, sipas të dhënave zyrtare nga Autoriteti. Deri vitet e fundit shumica e rasteve hetimore fillonte me nismën e vetë ...

Read More »

Komisioni i Ekonomisë miraton p/ligjin për projektin e hekurudhës Tiranë-Durrës

Komisioni Parlamentar i Ekonomisë dhe Financave miratoi të mërkurën marrëveshjen me BERZH-in për projektin e detajuar të linjës hekurudhore Tiranë-Durrës, si dhe vlerësimin financiar/ekonomik të të gjithë rrjetit hekurudhor në Shqipëri. Marrëveshja me vlerë 1.1 milionë euro do të përdoret ...

Read More »

Maqedonia lejon maunet shqiptare pas 5 ditësh, dëmet 40 mijë euro!

Mallrat nga Shqipëria kalojnë analizat fitosanitare. Në orët e pasdites, u mësua se analizat e kryera nga Inspektorati Fito-Sanitar, kanë dalë negative. Trasportuesit që prisnin prej 5 ditësh në rrugën që të çonte për te Pika e Kontrollit Kufitar për ...

Read More »

Jepet me koncesion segmenti hekurudhor Ballsh-Vlorë

Për 25 vjet parashikohet t’i jepet për shfrytëzim privatëve një pjesë e hekurudhave shqiptare të amortizuara, me gjatësi 60 kilometra. Ministria e Transportit ka shpallur tender për dhënie me koncesion të rehabilitimit, operimit dhe transferimit të rrjetit të transportit hekurudhor ...

Read More »

Rritet numri i bizneseve në borxh, 16073 debitorë ndaj shtetit

Të dhënat zyrtare tregojnë se numri i bizneseve në vështirësi për të paguar taksat po rritet me ritme të shpejta. Sipas të dhënave nga Tatimet, vitin e kaluar numri i ndërmarrjeve që iu shtuan listës së borxhlinjve shënoi një rekord ...

Read More »

Nga një tunel për fushatë (Foto)

Është bërë modë këto vitet e fundit, sa herë ka fushatë, ka edhe një tunel për t’u inaguruar, nuk ka rëndësi është i mbaruar apo jo. Nisi me tunelin e Kalimashit, vazhdoi me tunelin e Rrugës së Elbasanit dhe po ...

Read More »

Tender 8.4 milion euro i Bashës dhe i shokëve të tij 15 ditë para se të largohen nga bashkia

Tenderat përfundojnë para se të ndryshohen administratat… Kur disa kryebashkiakë e dinë mirë tashmë se nuk do të rikandidojnë apo se nuk do t’i fitojnë dot zgjedhjet, edhe manovrat e tyre ekonomike me tenderat nëpër bashkitë ku vazhdojnë të drejtojnë, ...

Read More »

Kërkimi i naftës në tokë dhe det, Qeveria shtyn afatin për ofertat

Ministria e Energjisë ka vendosur të shtyjë afatin e dorëzimit të ofertave për blloqet e lira të naftës që do tu jepen kompanive private për kërkim dhe zhvillim. Përmes një urdhri të posaçëm ministri i Energjisë, Damian Gjinkuri ka anuluar ...

Read More »

Rama paraqet progresin në Rrugën e Arbërit

“Tuneli i Qafe Buallit realizuar keta 18 muaj si pjese e Rruges se Arberit qe s’eshte me fantazem elektorale boje blu!”, – shkruante Edi Rama në FB. Kryeministri me këtë rast paraqiste këtë foto të tunelit, ku duken progreset e ...

Read More »