LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 12)

Ekonomi

Raporti i KE: Shqipëria udhëheq Rajonin me rritjen ekonomike

Shqipëria do të ketë rritjen më të lartë në rajonin e Ballkanit për vitet 2017-të dhe 2018-të. Në raportin ekonomik të tremujorit të tretë për vendet kandidate në Bashkimin Europian, Komisioni Europian vlerëson se ekonomia shqiptare do të rritet me ...

Read More »

Ambasadori italian Alberto Cutillo për “SCAN”: S’ka ende negociata për pensionet! Tre sektorët për të cilat bizneset tona kanë interes

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo në një intervistë dhënë në emisionin “Passport”, të gazetarit Arbër Hitaj flet për raportet ekonomike mes 2 vendeve dhe hapjen e negociatave me BE. Cutillo thotë se Italia është partneri kryesor ekonomik i ...

Read More »

WEF: Shqipëria, rrugët më të mira në Ballkan

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) e renditi Shqipërinë si vendin me infrastrukturën më të mirë rrugore në Ballkanin Perëndimor. Në raportin e fundit të konkurrueshmërisë globale, Forumi Ekonomik e vlerëson cilësinë e rrugëve në Shqipëri me notën 4.3, nga 7 që ...

Read More »

Sfida kryesore e “Rama 2” është rritja e punësimit

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahemtaj deklaron se sfida kryesore e qeverisë ‘Rama 2’ është rritja e nivelit të punësimit. Me rritjen ekonomike dhe të investimeve të huaja, ai shprehet se do të rritet edhe niveli i punësimit në ...

Read More »

Lajm i mirë për ekonominë, raporti i INSTAT: Në tremujorin e dytë të 2017-ës, rritje 4.06%

INSTAT ka publikuar raportin e PBB në tremujorin e dytë të vitit 2017, i cili vlerësohet me rritje prej 4,06%, kundrejt tremujorit të dytë të vitit 2016. Kontributin kryesor në këtë rritje sipas INSTAT e kanë dhënë degët: Ndërtimi me ...

Read More »

Përmbarimi/Ja si do qarkullojnë paratë nga debitori tek kreditori

Në kuadër të paketës që rishikon gjithë kuadrin ligjor të lidhur me sistemin e drejtësisë janë bërë edhe përmirësime tek ligjet specifike që kanë shfaqur ngërçe në zbatim. Një prej tyre duket se është ai “Për shërbimin përmbarimor gjyqësor privat”. ...

Read More »

“Shqipëria, destinacioni joshës me plazhe të kristalta”

Revista spanjolle Traveler i ka kushtuar së fundmi një artikull Shqipërisë duke e cilësuar atë si një destinacion të ri dhe joshës, që duhet t’i shtohet listës së vizitorëve që kërkojnë plazhe të kristalta por jo vetëm. Artikulli shoqërohet me ...

Read More »

“Ekonomia u rrit nga investimet dhe eksportet, ndryshimet nuk ndikojnë në rritjen e nivelit të borxhit publik”

Ndryshimet e parashikuara në buxhet nuk do të prekin nivelin e borxhit. Këtë ka deklaruar sot në Komisionin e Ekonomisë ministri Arben Ahmetaj, ku po diskutohet akti normativ i buxhetit të vitit 2017. Ahmetaj tha se rritja ekonomike 3,8% për ...

Read More »

Paralajmërimi i fundit i Gjiknurit: Brenda 15 ditësh duhet të hiqni reklamat dhe bizneset buzë rrugëve!

“Të gjitha akset Kombëtare do të pastrohen nga njësitë tregtare e tabelat e raklamave. Do të keni 15 ditë kohë që t’i hiqni vullnetarisht” është ky ultimatum që ka dhënë ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri gjatë një  inspektimi  tek ...

Read More »

ANALIZA/ Plani i Federatës Ballkanike: Tregti pa kufij rajonalë deri në vitin 2023

Një plan për krijimin e Federatës Ballkanike do të jetësohet deri në vitin 2020, i mbështetur me 2 miliardë euro të donatorëve. Këshilli i Koordinimit Rajonal ka vënë në zbatim masat vepruese, ku prevalon një plan i përbashkët për investimet ...

Read More »