LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 130)

Ekonomi

Odiseja e një Greqie, viktimë e vetvetes

Nga llogaritë e manipuluara tek “laku” i Trojkës Një “skaner” i gjithçkaje që ka ndodhur në shtetin fqinjë. Cilët janë faktorët që e bënë Greqinë më shumë një viktimë të vetvetes, se sa të Berlinit dhe Europës. Një rast unik ...

Read More »

Prezantohet Guvernatori i ri i BSH, Sejko: Do arrijmë objektivat, të kemi një bankë model

Kuvendi zgjodhi dje me konsensus, Gent Sejkon, Guvernator të Bankës së Shqipërisë. Kandidatura e dekretuar nga Presidenti i Republikës u miratua me 105 vota pro, 3 kundër dhe 4 abstenime. Guvernatori i ri i Bankës Qendrore është prezantuar sot me ...

Read More »

Panariti-bankave: Të ndihmojmë fermerët, pezulloni këstet e kredisë për 1-2 vjet

Në përpjekje për tu ardhur në ndihmë fermerëve dhe bizneseve të prekur nga përmbytjet masive në jug të vendit, Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti u ka dërguar një letër zyrtare Bankës së Shqipërisë dhe bankave të nivelit të dytë, për ...

Read More »

BSH ul normën bazë të interesit në 2.0%, inflacioni në dhjetor ra në 1.3%

Ekonomia shqiptare shënoi përmirësim në gjysmën e dytë të vitit 2014, por presionet e përgjithshme inflacioniste mbetën të dobëta dhe inflacioni vazhdoi të qëndrojë poshtë objektivit të Bankës së Shqipërisë. Parashikimet afatmesme dhe kthimi i inflacionit në objektiv mbeten të ...

Read More »

KE dhe BERZH fond 18 milionë euro për By Pass-in e Vlorës

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani ka nënshkruar sot me BERZH një marrëveshje për një grant prej 18 milionë euro që do shkojnë për ndërtimin e By Pass-it të Vlorës. “Sapo firmosëm një marrëveshje me përfaqësuesit e BERZH, një fond 18 ...

Read More »

“Beteja për ujin”, UKT: 80% e debitorëve janë familjarë. Skënderi: Humbjet në rang vendi, 67%

Rreth 80% e debitorëve të Ujësjellës Kanalizime Tiranë janë familjarë, ndërkohë që 20% e tyre iu përkasin institucioneve publike e private. Sipas të dhënave të UKT-së, numri total i abonentëve është 189 000, ndërsa vetëm vitin e fundit u regjistruan ...

Read More »

Shfuqizohet vendimi i 2008, pritet të ulet çmimi i naftës

Ministria e Financës ka vendos të hapë tregun për çmimin e naftës duke shfuqizuar udhëzimin numër 17 të vitit 2008. Shfuqizimi i udhëzimit bën që çmimi i naftës të vendoset nga tregu i pakicës. Ky vendim krijon mundësi të reja ...

Read More »

Të bësh biznes në “vendin e shqiponjave”, Shqipëria, kufiri i ri ekonomik i Italisë

Revista e njohur italiane, “Buongiorno Italia”, reportazh mbi investitorët e huaj, kryesisht italianë në Shqipëri: “Ju tregojmë çfarë është sot Shqipëria, mundësitë që ofron dhe cilët janë protagonistët ekonomikë dhe kulturor” Nga Albina Gjergji Pas 20 vitesh, duket se tashme ...

Read More »

Eric Schmidt: Interneti do të zhduket

Në World Economic Forum ne Davos, ishin të pranishëm edhe disa prej figurave më të rëndësishme të informatikës, përfshi Microsoft, Facebook, Yahoo. Ndërkohë, numri një i Google, Eric Schmidt ka befasuar të pranishmit duke deklaruar se “Interneti është i destinuar ...

Read More »

BSH ul me 0.25% pikë përqindje normën bazë të interesit

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim sot dhe miratoi raportin tremujor të politikës monetare. Pasi u njoh me zhvillimet më të fundit ekonomike e monetare në vend, si dhe në vijim të diskutimeve mbi ecurinë e pritur ...

Read More »