LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 147)

Ekonomi

Raporti i KLSH, Leskaj: Dëmi nga institucionet 12.6 mln lekë për 2013

Në Komsionin e Ekonomisë po diskutohet raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit për 2013. Kreu i KLSH-së Bujar Leskaj gjatë raportimit të tij tha se dëmi që i është shkaktuar shtetit nga institucionet është 12.6 mld lekë. “Kemi kërkuar ndryshime ligjore ...

Read More »

Transporti i udhëtarëve çfarë do të ndryshojë

Qeveria ka prezantuar dje strategjinë për rregullimin e sektorit të transportit ndërqytetës të udhëtarëve. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, prezantoi një plan të ri, duke theksuar se aktualisht shërbimi që ofrohet është shumë larg nga ajo cilësi që ...

Read More »

Rekord debitorësh te Tatimet: 832 të rinj në muajin maj

Numri i bizneseve debitore te tatimet është shtuar ndjeshëm gjatë muajit maj të këtij viti, me ritme madje edhe më të larta se ato të regjistruara gjatë muajve të fushatës zgjedhore të vitit të shkuar. Në fund të muajit maj ...

Read More »

Tenderat publikë, kush ka borxhe te CEZ përjashtohet

Asnjë kompani private nuk do të mund të marrë pjesë në tenderat publikë pa paraqitur një vërtetim që ka shlyer faturat e energjisë. Vendimi ku vendoset rregulli i ri është miratuar dje nga Këshilli i Ministrave, me qëllim ndërgjegjësimin social ...

Read More »

Gjiknuri: Situata me CEZ s’duhet të këtë lidhje me statusin

Situata e qeverisë shqiptare me CEZ nuk duhet të ketë lidhje me statusin. Kështu ka deklaruar Ministri i Energjisë dhe industrisë, Damian Gjiknuri gjatë një takimi me drejtuesit e Bankers Petrolium në Fier. “Po gjejmë një zgjidhje për të marrë nën ...

Read More »

Arvizu shpërndan dhi ‘Alpine” në Zall-Bastar, pjesë e projektit USAID

Ambasadori amerikan në Shqipëri Alexander Arvizu duke shpërndarë dhi rrace franceze. Ambasada amerikane nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se kjo është pjesë e një projekti USAID me qëllim që të ndihmohen shqiptarët në rritjen e cilësisë së bulmetit. “Ambasadori ...

Read More »

Gati aplikimi i patentave me pikë pa kosto shtesë

Pas një bllokimi prej më se tre vjetësh, duket se edhe në Shqipëri do të gjejë zbatim përdorimi i patentave të makinave me pikë. Ky sistem është mundësuar që në vitin 2011, por një Vendim i Këshillit të Ministrave i ...

Read More »

Doganat dhe Crown Agents: Fushatë ndërgjegjësimi për zbatimin e ligjit të akcizës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave dhe Crown Agents njoftojnë fillimin e fushatës më të gjërë që është ndërmarrë deri më sot në lidhje me kontrollin e prodhuesve, importuesve, shpërndarësve dhe shitësve me pakicë të alkoolit, cigareve, pijeve energjike dhe kafes, ...

Read More »

INSTAT: Inflacioni sërish nën nivelin minimal, 1.6% në maj

Instituti i Statistikave publikoi të dhënat për inflacionin gjatë muajit maj. Sipas të dhënave të INSTAT-it, ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit ishte 1.6 %. Një vit më parë ky ndryshim ishte 2.1 %. Krahasuar me muajin maj 2013, ...

Read More »

Përgjysmohet interesi për depozitat bankare

Përfitimi mesatar për paratë e lëna mënjanë 12 muaj ka rënë në 2.3 përqind. Gjatë katër muajve të parë të këtij viti, interesi mesatar i depozitave 12-mujore në lekë është përgjysmuar në 2,3%, nga 5,2% që ishte interesi mesatar në ...

Read More »