LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 149)

Ekonomi

Cani: Objektivi ynë, rikthimi i rritjes ekonomike

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, deklaroi se objektivi i qeverisë është rikthimi i rritjes ekonomike. Në konferencën “Përballja e ekonomive: Shqipëri dhe Itali”, të zhvilluar të premten në Tiranë, Cani tha se objektivat e qeverisë janë rikthimi i rritjes ekonomike, ...

Read More »

“Rehabilitimi arkitekturor i fshatrave të bregdeti”, Lame: Jugun e ruajti fukarallëku

Ka nisur punimet sot konferenca “Rehabilitimi arkitekturor i fshatrave të bregdeti”, në të cilën është i pranishëm dhe kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame. Gjatë fjalës së tij Lame u shpreh se bregdetin e jugut e ruajti mungesa e rrugëve. “Bregdetin e ...

Read More »

Mbështetje SME-ve, Ahmetaj: Gjermania mbështetje për integrimin e Shqipërisë

Gjermania është një mbështetje për integrimin e Shqipërisë. Kështu ka deklaruar sot Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, gjatë prezantimit të nismës “Bërthama”, metodë e mbështetur nga Gjermania, në ndihmë të ndërmarrjeve të vogla. Më tej ministri shtoi ...

Read More »

Komisioni i Ekonomisë, shtyhet projektligj për mbikëqyrjen financiare

Është shtyrë shqyrtimi i projektligjit lidhur me mbikëqyrjen financiare. Neni që prek mënyrën se si zgjidhet bordi drejtues i Autoritetit (AMF), sipas drejtoreshës aktuale, godet institucionin dhe çon në ndërprerje mandatesh. Këtë deklaratë ajo e ka bërë në Komisionin e Kuvendit për ...

Read More »

Kriza, sytë nga Shqipëria për depozitën më të madhe të naftës dhe gazit në Europë

Shtohen shpresat se ende mund të zbulohet në nëntokën shqiptare depozita më e madhe «on shore» (në terren) e naftës dhe gazit në Evropë. Sipas ekspertëve të hidrokarbureve, kompanitë ndërkombëtare dhe ato lokale të naftës po ndjekin me kureshtje rezultatet ...

Read More »

Planifikimi i territorit, si ndryshojnë gjobat, penalitet deri në konfiskim

Drafti i ligjit të ri, që pritet të ndryshojë rregullat përsa i përket planififikimit të territorit, parashikon gjoba shumë më të larta se sa deri tani, si dhe mundësinë e sekuestrimit të ndërtimeve që janë kryer pa respektuar normat e ...

Read More »

Sondazhi i BSH: 29% e familjeve shqiptare janë me borxhe

Një sondazh i kryer nga Banka e Shqipërisë nxjerr në pah se 29% e familjeve shqiptare kanë një ose më shumë borxhe për të shlyer. Vrojtimi është kryer në një total prej 1210 familjesh në fund të vitit 2013, i ...

Read More »

Pritet të ulet përqindja e kredive të këqija, BB hua 100 mln $ për sektorin financiar

Banka Botërore bën me dije se përqindja e kredive të këqija pritet të ulen deri ë fillim të vitit 2015. BB i ka dhënë Shqipërisë një huan prej 100 milionë dollarë për modernizimin e sektorit financiar. BB bën me dije se ...

Read More »

Hidrokarburet, qeveria ndryshon penalitetet dhe rregullat e tregut

Do të vendosen rregulla të reja në tregun e naftës në vend. Në një projektligj, të miratuar dje nga Këshilli i Ministrave parashikohet të rriten në mënyrë të ndjeshme gjobat për shkelësit, si dhe propozohet të caktohen rregulla të reja ...

Read More »

FMN: Sektori energjetik dhe pronat kërcënojnë buxhetin e shtetit

Buxheti i shtetit kërcënohet nga sektori energjetik si dhe nga paditë për kompensimin e pronave. Në një konferencë të përbashkët me ministrin e Financave Shkëlqim Cani, ministrin e Ekonomisë Arben Ahmetaj e cila u mbajt në orët e vona të ...

Read More »