LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 150)

Ekonomi

Thyerja e embargos për naftën e Iranit, ngarkesa tranzit në Shqipëri, u shkarkua diku tjetër

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka hedhur poshtë pretendimet se Shqipëria ka thyer embargon e naftës duke importuar naftë nga Irani. Kështu hidhen poshtë akuzat e opozitës e cila i referohej pikërisht një raporti të ANE. “ANE nuk ka sugjeruar që Shqipëria ...

Read More »

AKKP kompenson pronarët nga legalizimet: 5 këste, dalin emrat e përfituesve

Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pro- nave ka miratuar dje kompensimin financiar për 25 pronarë, tokat e të cilëve janë prekur nga ndërtimet pa leje. Përmes një njoftimi zyrtar AKKP bënte me dije se më datë 09.05.2014, ka përfunduar ...

Read More »

“Sudja”, nga 19 maji nisin 5 takimet me kreditorë që që do të marrin paratë

Takimi i dytë për procedurat e falimentit të firmës “Sude” do të zhvillohet duke nisur nga 19 maji në një prej sallave të Gjykatës së Tiranës. Takimi do të zhvillohet në 5 ditët në vazhdim, duke nisur nga kjo datë ...

Read More »

Mallrat e blera online jashtë nën 20 mijë lekë s’paguajnë doganë

Blerjet me karta bankare në internet të mallrave nga jashtë vendit lehtësohen tani e tutje nga një Vendim i Këshillit të Ministrave, që u miratua dje. Sipas këtij akti, që do të hyjë në fuqi pas publikimit në Fletoren Zyrtare, ...

Read More »

BSH: Ja faktorët që do të pengojnë ekonominë shqiptare

Në një perspektivë afatmesme, rritja e prodhimit potencial në Shqipëri nuk pritet të arrijë nivelet e para 2009-ës. Një konstatim i tillë bëhet në raportin e Bankës së Shqipërisë për politikën monetare gjatë tremujorit të parë 2014, që u publikua ...

Read More »

Sindikatat e Pavarur kundër rritjes së moshës së pensionit

Sindikata e pavarur e pensionistëve shprehet kundër ngrirjes së pensioneve. Në një deklaratë, ata bëjnë me dije pensionistes vijojnë të jenë shtresa më e diskriminuar. “Jemi kundër rritjes së moshës së daljes në pension”- bën me dije Sindikata e pavarur e ...

Read More »

Shqipëria hap ankand për 13 blloqe kërkimi të naftës

Shqipëria ka në plan që të hapë tenderin për 13 blloqe për eksplorimin e naftës, përfshi një në det të hapur, për kompani të mëdha të naftës. Ky zhvillim vjen pasi një zbulim i rëndësishëm ka tërhequr interesin e fortë ...

Read More »

Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese, Lame: Kemi gjetur dosje të mbetur ‘stivë’,

Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese në mbledhjen e sotme po diskuton për legalizimet. I pranishëm në Komision, kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame ka ftuar të gjithë deputetët të verifikojnë shifrat sa i takon kësaj çështje. “Kemi gjetur shumë dosje të mbetur ‘stivë’. ...

Read More »

Haxhinasto: Italia partner strategjik, marrëveshje për shërbimet detare

Në ditën e dytë të Javës italiane që po zhvillohet në Shqipëri është diskutuar për turizmin. Ministri i Transportit Edmond Haxhinasto deklaroi se mes Shqipërisë dhe Italisë ka një partneritet strategjik, prandaj duhet të shkojmë drejt një liberalizimi të shërbimieve, sic ...

Read More »

Gjiknuri: Do liberalizojmë tregun e energjisë, marrëveshje me Bankën Botërore

Në kuadër të sesionit të javës italiane në Shqipëri, Ministri i Energjisë dhe industrisë, Damian Gjiknuri i cilësoi të vështira reformat në sektorin e energjetikës. Gjatë fjalës së tij në këtë takim, Gjiknuri bëri me dije se do të liberalizohet ...

Read More »