LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 151)

Ekonomi

Gjiknuri: Do liberalizojmë tregun e energjisë, marrëveshje me Bankën Botërore

Në kuadër të sesionit të javës italiane në Shqipëri, Ministri i Energjisë dhe industrisë, Damian Gjiknuri i cilësoi të vështira reformat në sektorin e energjetikës. Gjatë fjalës së tij në këtë takim, Gjiknuri bëri me dije se do të liberalizohet ...

Read More »

Si do ndahen paratë e fajdeve, Tollozhina: Likuidim kreditorëve brenda 3 vitesh

Zyra e administrimit të ish-firmave piramidale ka bërë me dije se është gati procesi i ndarjes së parave të mbetura për 6 prej këtyre subjekteve. Në një intervistë për “Gazetën Shqiptare”, administratori i shoqërive huamarrëse, Zini Tollozhina, shpjegon se po ...

Read More »

Ahmetaj: Ekonomia po shfaq shenjat e para të rritjes

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Tregtisë dhe Industrisë, Arben Ahmetaj, deklaroi të premten se ekonomia shqiptare po shfaq shenjat e para të rritjes. Në një konferencë për shtyp në krah të ambasadorit italian në Tiranë, Massimo Gaiani, ministri Ahmetaj theksoi se kjo ...

Read More »

Më 30 prill përfundon deklarimi i të ardhurave për fitimet gjatë 2013-ës

Sot është dita e fundit, e parashikuar nga ligjet fiskale shqiptare, për të dorëzuar vetëdeklarimin e të ardhurave, mbi bazën e të cilave do të kryhet edhe pagesa e tatimit për vitin 2013. Detyrimi për deklarim përfshin të gjithë individët ...

Read More »

Raporti i FMN: Rritja ekonomike e Shqipërisë 2,1%. Do të rritet dhe borxhi i jashtëm

FMN publikoi sot “Raportin Ekonomik Rajonal” për Europën Qendrore, Lindore e Juglindore. Fondi Monetar i qëndron parashikimin për rritjen ekonomike te Shqiperise kete vit me 2.1 %, ndërsa pret një përmiresim të konsumit dhe kërkesës së brendshme. Në raportin e FMN-së theksohet ...

Read More »

BSH hap ankandin për shitjen e 10.8 miliardë lekëve bono thesari

Banka e Shqipërisë do të çelë sot ankandin për shitjen e 10.8 miliardë lekë bono thesari me afat maturimi 12 dhe 3 mujor. Për bonot 12 mujore, shuma e shpallur për shitje është 8.4 miliardë lekë, nga të cilat 150 milionë ...

Read More »

Forumi ekonomik, Gjiknuri: Projektet me Kosovën, kufijtë ekzistojnë vetëm në letër

Në forumin ekonomik Shqipëri-Kosovë, ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri e vuri theksin tek bashkëpunimi ekonomik midis dy vendeve, sidomos në projektet energjetike, të cilat siç shtoi ai, janë baza e zhvillimit ekonomik. Sipas ministrit, projekti për një treg të ...

Read More »

Fullani: Sistemi bankar më shumë transparencë, të menaxhojnë mirë kreditë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani prezantoi në Komisionin e Ekonomisë raportin e veprimtarisë së BSH-së. Duke u ndalur tek sistemi bankar ai u shpreh se ky sistem duhet të ketë më shumë transparencë dhe se duhet të menaxhojë ...

Read More »

Mbledhja e të ardhurave, 38% më pak se planifikimi

Të dhënat më të fundit zyrtare të Ministrisë së Financave tregojnë se të ardhurat e grumbulluara në arkën e shtetit me heqjen e taksës së sheshtë janë larg pritshmërive. Të tria taksat kryesore të paketës së re fiskale të qeverisë ...

Read More »

INSTAT: Eksporti i mallrave në muajin mars të 2014 arriti 21 mld lekë

Eksporti i mallrave në muajin mars të këtij viti arriti vlerën 21 miliardë lekë, duke u rritur me 10,3% në krahasim me muajin mars 2013 dhe 4,9% në krahasim me muajin shkurt 2014. Instituti i Statistikave, INSTAT, bëri të ditur ...

Read More »