Home . Aktualitet . Ekonomi (page 152)

Ekonomi

Kavajë, Haxhinasto: Nis procesi i verifikimit e analizimit të punimeve

Ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto, tha se dikasteri që ai drejton ka filluar sot një proces verifikimi dhe analizimi të punimeve. Këtë ai e bëri të ditur gjatë inspektimit të punimeve në rrugën Plepa-Kavajë-Rrogozhinë. Në fjalën e tij Haxhinasto u ...

Read More »

Haxhinasto: Progres për lidhjen rrugore të Plavës e Gucisë me Podgoricën

Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto është takuar sot me ministrin Malazez të Turizmit z. Gvozdenovic. Në këtë taskim Haxhinasto ka vlerësuar marrëdhëniet mes dy vendeve si shumë të mira. “Marrëdhëniet mes dy vendeve janë shumë të mira. Kemi bërë progres përsa ...

Read More »

Unifikimi i doganave Shqipëri-Kosovë, Rama: Tregjet janë të izoluara, të krijojmë terminale të përbashkëta

Do mbyllim një epokë të turpshme për doganat e Shqipërisë dhe Kosovës, pasi tregjet e dy shteteve qëndrojnë të izoluara dhe vështirësisht të aksesueshme. Kështu ka deklaruar sot kryeministri Edi Rama gjatë një takimi të përbashkët mes doganave të Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, ...

Read More »

1999-2013, bien 73% derdhjet në buxhet nga Banka e Shqipërisë

Gjatë viteve të fundit Banka e Shqipërisë ka pakësuar pa ndërprerje fitimin e transferuar në arkën e shtetit për të arritur në vitin 2013 në kuotën më të ulët që nga 1996-a. Sipas të dhënave të “Open Data Albania”, në ...

Read More »

Shqyrtohet projektligji për legalizimet, Gjermeni: Skema e re përjashton ndërtimet pa leje

Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese nisi sot shqyrtimin e projektligjit “Për legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndërtimeve pa leje”. Në seancën dëgjimore, ishte e pranishme ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, e cila shpjegoi në detaje ndryshimet e propozuara ...

Read More »

Paketa për fasonët, Rama: Kjo industri mbrohet nga shteti me mish e me shpirt

Kryeministri Edi Rama prezantoi sot paketën ndihmëse për industrinë e përpunimit aktiv, që siç tha ai, çel një kapitull të ri për industrinë dhe punësimin në vend. Kryeministri theksoi se hapi i parë i zhvillimit të paketës ka qenë mbledhja ...

Read More »

Karburantet, jo më licensa nga bashki dhe komuna

Pikat e tregtimit të karburanteve nuk do të liçencohen më nga pushteti vendor. Ministria e Energjitisë dhe Industrisë ka përgatitur një projektligj, i cili përqendron në duart e qeverisë licensimin e pikave të tregtimit të karburanteve me pakicë, numri i ...

Read More »

Banka Botërore: 350 mln USD ndihmë Shqipërisë për 2014

Drejtoresha e Përgjithshme e Bankës Botërore në Shqipëri Zj. Tahsin Sajed (Tahseen Sayed), vlerëson në një intervistë ekskluzive për “Gazeta Shqiptare” çështjet me të cilat po punon qeveria shqiptare dhe komenton për atë që Banka Botërore i shikon si problemet ...

Read More »

Borxhi ndaj biznesit, ndahen 33 mln USD, kush përfiton

Ministria e Financave ka çelur një fond prej 33 milionë dollarësh për shlyerjen e faturave të papaguara ndaj kompanive private të kontraktuara nga qeveria e mëparshme. “Gazeta Shqiptare” publikon listën e 156 kontratave, të cilat janë likuiduar nga ministria bashkë ...

Read More »

Ndryshon ligji i sigurimit të depozitave, Cani: Në skemë edhe shoqëritë e kursim kreditit

Shoqëritë e kursim kreditit përfshihen në skemen e sigurimit të depozitave. Ministri i Financave, Shkelqim Cani ka propozuar në Komisionin e Ekonomise ndryshimet që sjell drafti: “Projekti që ju paraqitet ka një dallim në trajtim midis bankave dhe shoqërive të ...

Read More »