LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 157)

Ekonomi

Haxhinasto: U keqmenaxhua Ujësjellësi, s’e subvencionojmë

Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto tha se ndërrmarrjet e Ujësjellësit nuk do të marrin asnjë lloj subvencioni per të mbuluar keqmenaxhimin si pasoje e politikave te mbërthyera, sic theksoi ai nga paaftesia dhe skema fiktive. Në analizën vjetore ...

Read More »

Forumi i biznesit Shqipëri-Rumani, Ahmetaj: Interes nga investitorë për industrinë fasone

Forcimi i marrëdhënieve tregtare mes Shqipërisë dhe Rumanisë ishin në fokus të forumit të biznesit mes dy shteteve. I pranishëm në forum ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj u shpreh se shkëmbimet tregtare mes Shqipërisë dhe Rumanisë ...

Read More »

ERE planifikon njesimin e tarifave, shtrenjtohet energjia

Çmimi i energjisë elektrike te konsumatori fundor që konsumon më pak pritet të rritet në rast se unifikohen tarifat. Një synim të tillë e ka bërë të ditur kreu i Entit Rregullator të Energjisë (ERE), Petrit Ahmeti, për “Shqiptarja.com”. Vendimi, ...

Read More »

Buxheti, Tatimet dhe Doganat shënojnë rritje

Të ardhurat për Buxhetin e Shtetit gjatë muajve janar-shkurt të vitit 2014 janë rritur me 5.4%, nëse do t’i krahasonim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Përsa u përket shpenzimeve, gjatë 2-mujorit të parë të këtij viti, ...

Read More »

Ministria e Financave: Gati dëmshpërblimi për ish-të përndjekurit politikë

Ish-të dënuarit politikë të regjimit komunist, të cilët nuk kanë përfituar asnjë këst deri më tani do të marrin së shpejti dëmshpërblimin financiar. Ministria e Financave bëri me dije se do të shlyhen detyrimet ndaj atyre që nuk kanë arritur ...

Read More »

FMN mbështet taksën progresive është çelësi për të luftuar varfërinë

Fondi Monetar Ndërkombëtar mbështet vendet si Shqipëria që kanë kthyer sistemin e taksës progresive mbi të ardhurat personale. Përmes dy studimeve, Fondi u bën thirrje ekonomive në zhvillim që kanë sisteme të taksës së sheshtë, që të lëvizin drejt taksimit ...

Read More »

Paketa për fasonët brenda marsit Rama: Në janar 1055 të punësuar

Brenda muajit mars do të prezantohet paketa fiskale për fasonët. Lajmi bëhet i ditur nga kryeminsitri Edi Rama i cili tha se, po përgatitet një paketë të plotë për industrinë fasone pasi ka një tipar që zhvillohet shpejt dhe krijon ...

Read More »

Miratohet strategjia për borxhet në energji

Do të fillojë shlyerja e detyrimeve të prapambetura ndaj sektorit publik të energjisë elektrike. Këshilli i Ministrave miratoi ditën e djeshme  strategjinë për shlyerjen e detyrimeve të përzgjedhura të disa institucioneve publike në sektorin e energjisë elektrike. Ky vendim përfshin ...

Read More »

Barra fiskale, shqiptarët punojnë 77 ditë në vit për të paguar shtetin

Shqipëria është vendi i Ballkanit, ku pjesa më e madhe e të ardhurave hyn në xhep të qytetarëve. Kjo do të thotë se taksapaguesit në vendin tonë punojnë më pak se në vendet e tjera të rajonit për të shlyer ...

Read More »

Panariti: Çertifikata pronësie për të gjithë pronarët, 7501 drejt finalizimit

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti është shprehur sot se të gjithë pronarët do të pajisen me certifikata pronësie dhe se ligji 7501 do të shkojë drejt finalizimit. Këtë deklaratë ministri i Bujqësisë e bëri gjatë konferencës së projektit AgroKapital të ...

Read More »