LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 159)

Ekonomi

Ahmetaj: Kredia e FMN-së provë besimi për qeverinë Rama

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj deklaron se miratimi i marrëveshjes për dhënien e kredisë nga FMN është provë e besimit nga partnerët ndërkombëtarë për modelin e ri ekonomik që qeveria po i  jep vendit. “Lufta pa kompromis kundër korrupsionit, ...

Read More »

Falen kreditë e këqija, pr/ligji së shpejti në Parlament

Kreu i Bankës Qëndrore paralajmëron nisjen e shpejtë të procesit të pastrimit të bilanceve të bankave nga kreditë e humbura, pa shpresë kthimi. I pranishëm dje në një takim me drejtuesit e bankave private, të nivelit të dytë, në vend ...

Read More »

FMN akordon 330 mln € për Shqipërinë, kësti për një periudhë 3-vjeçare

WASHINGTON- Fondi Monetar Ndërkombëtar miraton dhënien e huasë prej  330.9 milionë euro për Qeverinë shqiptare, e cila do të jepet me këste për një periudhë 3-vjeçare. Vendimi është marrë nga Bordi Ekzekutiv i FMN-së, gjatë mbledhjes të zhvilluar ditën e djeshme ...

Read More »

Buxheti i ri, ja taksat e tarifat për të gjitha bizneset

Këshilli Bashkiak i Tiranës ditën e mërkurë ka miratuar ndryshimet e taksave dhe tarifave vendore. Taksa e ndërtesës për biznesin u rrit vetëm me 40% dhe jo dyfishim sa ishte miratuar në paketën fiskale të qeverisë. Po ashtu bizneset që ...

Read More »

Interkonjeksioni i Fazlliçit? Gjiknuri: Nën mbikqyrjen e gjermanëve

Ministri i Energjetikës sqaron zgjedhjen e kompanisë  boshnjake “Energoinvest” me aksioner dhe Damir Fazlliç  për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit 400 kV mes Shqipërisë dhe Kosovës Përmes një njoftimi për shtyp ministria kërkon të sqarojë se selektimi dhe përzgjedhja, deri ...

Read More »

Norma bazë e interesit ulet në nivel historik me 2.75 %

Banka e Shqipërise ul normën bazë të interesit duke e cuar në nivel historik ne 2.75 %. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë bëri sot publike vendimin e Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë për uljen e normës bazë të interesit ...

Read More »

Abuzim me tituj pronësie në Parkun e Burtrintit

Tre ish-punonjësit e Hipotekës së Sarandës, ish-regjistruesi i kësaj zyre, Bajram Alidhima, hartografin Robert Piro dhe juristen Albjona Rexho, janë kallëzuar penalisht për shkelje të detyrës, pasi është konstatuar se janë dhënë tituj pronësie për zona të mbrojtura, në Parkun ...

Read More »

Kanadezja “Oil&Gas Investments”: ShqipëriA, 800 mln fuçi rezerva nafte

Rezervat e naftës në Shqipëri, në zonën e Shpiragut mund të arrijnë 500 deri në 800 milionë fuçi. Kjo është ajo shkruhet në faqen e internetit të Institutit kërkimor kanadez në fushën e energjisë “Oil and Gas Investments”. Në këtë artikull, thuhet se ky ...

Read More »

Financat, ligj i ri për kreditë e këqija

Mangësia në kuadrin legjislativ për sa i përket mënyrës se si do të veprohet me fshirjen e borxhit të keq në sistemin bankar, ka bërë që Financat të hartojnë një projektligj për t’i dhënë një zgjidhje këtij problemi. Borxhet e ...

Read More »

Peshkimi, bizneset:Monopolet dhe politika po na fundosin, të hiqet taksa e qarkullimit

Monopolet e lidhura me politikën dhe burokracitë administrative, janë shkaktarët e “fundosjes” së sektorit të peshkimit në vend në 8 vitet e fundit. Përfaqësuesit e bizneseve të peshkimit kërkojnë nga qeveria heqjen e taksës së qarkullimit, që si automjetet e paguajnë ...

Read More »