LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 166)

Ekonomi

Pullat fiskale, Rama: Do heqim monopolin, anulojmë gjobat

Në tryezën me përfaqësues të biznesit kryeministri Rama deklaron se është një situatë e papranueshme monopoli i pullave fiskale dhe se shumë shpejt do të çohet në Kuvend nismën për heqjen e të gjitha gjobave nga 1 marsi i 2013, ...

Read More »

Open Data: Borxhi për frymë shtohet me 43 226 lekë në 2014

Borxhi Publik për Frymë në vitin 2014 llogaritet rreth 13.22% më shumë se një vit me parë, apo 43 226 lekë që i shtohen borxhit për frymë që mbart çdo banor i Shqipërisë në 2013. Sipas parashikimeve buxhetore për këtë ...

Read More »

Ndjesia ekonomike rritet në 3-mujorin e katërt, treguesi i besimit në rënie

Ndjesia ekonomike për të 3-mujorin e katërt është rritur, edhe pse kjo rritje ka qenë e lehtë krahasuar me 3-mujorin e tretë. Kjo do të thotë se gjatë 3-mujorit të katërt në kuadrin ekonomik ka pasur më shumë veprimtari. Përmirësimi ...

Read More »

Koka: Industria të ulë ndotjen, Sequi: BE mln euro ndihmë për mjedisin

Industria duhet të respektojë normat mjedisore, në mënyrë që të mundësohet një zhvillim i qëndrueshëm pa dëmtuar mjedisin. Këtë e ka shprehur ministri i Mjedisit, Lefter Koka, gjatë një konferencë mbi “Zhvillimin e Qendrueshëm të Industrisë”. Sipas ministrit Koka, prioritet ...

Read More »

Shqipëria pjesë e fondit 300 mln euro nga Banka Europiane e Zhvillimit

Shqipëria do të jetë përfituese këtë vit edhe nga fondi prej 300 mln eurosh, që Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka parashikuar të akordojë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Kjo bankë në bashkëpunim edhe me Strukturën e Investimeve në Ballkanin ...

Read More »

Konfindustria: Të krijohet tregu i përbashkët mbarëshqiptarë

Konfindustria, ka reaguar pas zhvillimit të mbledhjes së dy qeverisë, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, duke deklaruar se, deri më tani ka dështuar tregu i përbashkët 7 milionësh dhe duhet krijuar sa më shpejt. “Duke marre shkak nga mbledhja e ...

Read More »

Pack, kritika qeverisë për AMA-n: Rrezikoni pavarësinë e medias

Kryetarja e Komitetit të Kulturës në Parlamentit Evropian, Doris Pack MEP (CDU – Gjermani) ka dënuar ashpër veprime të qeverisë shqiptare për të zëvendësuar rregullatorët e medias në vend. “Zëvendësimi i anëtarëve të këshillit të Autoritetit Audiovizual të Medias ngrë ...

Read More »

Raporti i KE: Borxhi publik deri në 73.6% e PBB

Në raportin e Komisionit Europian, për ecurinë ekonomike të 3-mujorit të katërt të vendeve që synojnë të marrin statusin kandidat në BE, pasqyra ekonomike nuk ka qenë nga më të mirat të mundshme për vendin tonë. Ajo që bien në ...

Read More »

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Jo barriera tregtare me Shqipërinë

Prishtinë – Dhoma e Amerikane e Tregtisë në Kosovë ka vlevrësuar se me vendosjen e barrierave tarifore dhe jotarifore nga Kosova dhe Shqipëria interesat e bizneseve nga të dyja anët e kufirit dëmtohen rëndë, bën të ditur agjencia e lajmeve “Evropa e ...

Read More »

Viti 2013, shitja e automjeteve nuk njohu krizë, u shitën 80 milionë

Shitja e automjeteve në nivel global nuk njohu krizë gjatë vitit 2013, duke e kaluar shifrën e 80 milionë copëve të shitura. Të dhënat u publikuan nga firma konsultuese “IHS Automotive”, e cila saktësoi se në të gjithë botën, gjatë ...

Read More »