LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 167)

Ekonomi

Interkonjeksioni, thyhet pakti Berisha-Fazlliç, përfitoi Serbia

PRISHTINE- Ndërtimi i linjës së interkonjeksionit Kosovë – Shqipëri, që u miratua nga qeveria Rama dhe u nënshkrua menjëherë nga dy qeveritë, e Tiranës dhe Prishtinës, në Prizren në dhjetor 2013, do t’ia prishë biznesin mafias serbe të energjetikës, e cila ...

Read More »

Haxhinasto: Shlyejmë 120 mln $ borxhe. Tregu ajror u liberalizua

Tregu i transportit ajror në Shqipëri është liberalizuar dhe çmimet janë ulur me 50 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Është ministri i Transportit, Edmond Haxhinasto, ai i cili e ka bërë të ditur këtë ...

Read More »

Ndërtuesit kërkojnë detyrimet prej 40 mln $ nga qeveria

Elbasan – Shoqata e Ndërtuesve të qarkut të Elbasanit ka organizuar një takim lidhur me vonesat e likujditet e borxheve që qeveria shqiptare i ka biznesit të ndërtimit. “Shteti i detyrohet biznesit dhe firmave të ndërtimit një shumë prej 40 ...

Read More »

Tregu monopol, aeroporti i Tiranës tarifat më të shtrenjta të rajonit

TIRANE– Shqipëria ka një prej aeroporteve civile ndërkombëtare më të shtrenjtë të rajonit. Aktualisht Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës “Nënë Tereza” administrohet nga një kompani gjermane për një marrëveshje koncesionare prej 25 vjetësh. Kjo duket të jetë dhe arsyeja pse aeroporti ...

Read More »

Banka e Shqipërisë: Dhjetor, inflacioni u rrit në 1.9%

Pas 6 muajsh stabilitet, gjatë muajit të fundit të vitit 2013, pra në dhjetor, inflacioni u rrit për herë të parë. Sipas Institutit të Statistikave, inflacioni vjetor u rrit në 1.9%, nga 1% që ishte në Nëntor. Faktori kryesor i ...

Read More »

Aviacioni Civil: Taksat e larta në Rinas, shkak për bileta të shtrenjta

TIRANË – Taksat aeroportuale dhe administrimi i ekskluzivitetit nga një kompani e vetme koncesionare janë shkaku kryesor pse Shqipëria është vendi që ka çmimet e biletave ajrore më të shtrenjta në rajon. Kjo ka bërë që tregu vendas të konkurrohet nga ...

Read More »

Spiropali: Dhjetori, doganat mblodhën 165 mln $

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave Elisa Spiropali  e konsideron dhjetorin 2013, si muajin më të suksesshmë të mbledhjes së të adhurave. “Janë mbledhur 165 milionë dollarë. U realizua rekordi prej 129%. Dhjetori 2013, ka arkëtuar 40 milionë dollarë më shumë ...

Read More »

Nafta arrin në 199 lekë/litri ushqimet ruajnë çmimin e festave

TIRANE– Ditët e para që nga hyrja në fuqi e paketës së re fiskale janë shoqëruar me rritje çmimesh për sa i përket karburantit. Në fund të muajit dhjetor, në pika të ndryshme karburantesh, çmimi i naftës varonte midis 183-188 ...

Read More »

Koha për të blerë shtëpi, ulen 15 % çmimet e apartamenteve

TIRANE – Çmimet e apartamenteve po shënojnë rënie në treg për të gjithë zonat në kryeqytet, por zonat më me interes janë ato brenda Unazës. Sipas të dhënave nga agjencitë imobilare, që konfirmojnë tendencën e vërejtur nga Banka e Shqipërisë, çmimet ...

Read More »

Borxhi për frymë, viti 2014 nis me 314 271 lekë borxh

TIRANE– Qytetarët shqiptarë do të mbartin një nivel të lartë borxhi për frymë edhe këtë vit. Nga viti që sapo lamë pas, 2013-a, çdo shtetas shqiptar sipas “Open Data”, do të trashëgojë një sasi prej 314.271 lekësh borxh ose rreth ...

Read More »