LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 168)

Ekonomi

Karburantet, nuk rritet çmimi edhe pas hyrjes në fuqi të paketës fiskale

TIRANE– Në pikat e tregtimit të karburanteve, tabela e çmimit të një litër benzinë apo naftë ende nuk ka ndryshuar. Ajo vazhdon të jetë e njëjtë me atë para hyrjes në fuqi të taksës së re që do të aplikohet ...

Read More »

Akciza, sot 1 janari ja tabela me çmimet e reja

TIRANE – Fillimi i vitit 2014 shoqërohet me hyrjen në fuqi të paketës së re fiskale. Në datë 28 dhjetor 2013, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ndryshimet e nevojshme në legjislacion për të mundësuar zbatimin e sistemit të ri fiskal me 1 ...

Read More »

Letonia në zonën Euro, Barroso e përshëndet, dilemat e qytetarëve

RIGA- Letonia është tashmë shteti i 18-të që do t’i bashkohet përdorimit të monedhës së përbashkët Euro. Natën e ndërrimit të viteve, në mesnatë, fishekzjarret e shumtë, kanë përshëndetur jo vetëm mbrërritjen e Vitit të Ri, por gjithashtu dy milionë banorë ...

Read More »

Buxhetorët, ulet me 1210 numri i nënpunësve në shtet në 2014-n

TIRANË – Administrata shtetërore për vitin 2014 do të ketë 1210 punonjës më pak se në vitin 2013. Sipas ligjit që rregullon shpenzimet publike në vitin 2014, struktura e të punësuarve në shtet do të shënojë në total 86 500 persona. ...

Read More »

Banka Botërore: Shqipëria dhe Serbia me çmimin më të lartë të naftës në Ballkan

Serbatorët e automjeteve të shqiptarëve furnizohen me karburantin më të shtrenjtë dhe më të keq. Kjo pasi vendi ynë ka çmimet më të larta të hidrokarbureve në të gjithë rajonin, por dhe kontrolli për cilësinë është më i pasakti. Sipas ...

Read More »

Buxheti 2014, pritet dekreti i Nishanit, taksat e reja

Pr/buxheti 2014 dhe paketa fiskale që u miratuan mbrëmjen e djeshme me 82 vota pro dhe 27 kundër do të hyjë në fuqi më 1 janar të 2014. Pritet që presidenti Bujar Nishani të firmosë dekretin brenda 31 dhjetorit duke ...

Read More »

Qeveria rrëzon propozimet e LSI-së, taksa për fasonët sipas draftit “Rama”

TIRANE-Komisioni parlamentar i Ekonomisë dhe Financave ka rrëzuar dje, propozimin e LSI-së për mbajtjen në nivelin 10% të tatimit mbi të ardhurat për fasonët. Gjatë diskutimit nen për nen dhe në tërësi të projektligjit “Për buxhetin e vitit 2014”, përfaqësuesit ...

Read More »

Rama: Në 2014 do injektojmë 1.1 mld $ në ekonomi

Kryeministri Edi Rama në “Top Story” te Sokol Balla ka deklaruar se po diskutohet me FMN në lidhje me programin e rimëkëmbjes së ekonomisë. Sipas tij, bordi i FMN do mblidhet. “Unë s’dëshiroj të flas për shuma specifike, por kemi ...

Read More »

Fasonët, Ministria e Financës kundër propozimit të LSI

TIRANË-Ministria e Financës shprehet kundër propozimit të LSI për uljen e taksës për biznesin e fasonëve. “Ulja e taksës për fasonët me efekte në buxhet, nuk mund të diskriminohen bizneset e tjera”, thanë përfaqësuesit e minsitrisë së Financave në Komisionin ...

Read More »

Komisioni i Ekonomisë, mazhoranca kalon paketën fiskale, opozita kundër

Në komisionin e Ekonomisë mazhoranca ka votuar 1 për 1 nenet e paketës fiskale. Opozita votoi kundër. Sa i takon ligjit për pagesën e kontributit shoqëror dhe shëndetësor në fshat e qytet ka pasur debate. Deputeti i PD-së Shrefedin Shehu ...

Read More »