LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 169)

Ekonomi

Itali, biznesmenët shqiptarë: Duam të investojmë në Shqipëri

Shoqata e Afaristëve Shqiptarë në Itali ka shprehur interesim për të investuar në Shqipëri, për të mos qenë më thjesht dhe vetëm burim remitancash, por edhe kontribues i fuqishëm i rimëkëmbjes ekonomike në vend. Siç raporton Top Channel, kjo u ...

Read More »

Linja e Interkoneksionit, Gjiknuri: Përfundon brenda këtij mandati

TIRANË – Linja e interkonjeksionit 400 KV mes Shqipërisë dhe Kosovës do të përfundojë me sukses dhe do të finalizohet nga qeveria shqiptare brenda mandatit të parë. Kështu ka deklaruar sot për “A1 Report” ministri i Energjetikës, Damjan Gjiknuri, i cili ...

Read More »

Banka Botërore, hua 85.3 mln $ për ujësjellës-kanalizimet në Durrës

Një ndihmë e madhe financiare në përmirësimin e ujësjellës-kanalizimeve për qytetin bregdetar të Durrësit dhe përfituesit e shërbimit cilësor do të jenë banorët që jetojnë në këtë zonë turistike. Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Grupit të Bankës Botërore miratoi sot ...

Read More »

Rritja e akcizës ende propozim, shitësit shtrenjtojnë duhanin

Ndonëse rritja e akcizës për produktet e duhanit është ende një propozim, tregtarët duket se e kanë vënë atë në zbatim, duke rritur kështu çmimet e paketave të cigareve. Sipas drejtorit të Zyrës për Mbrojtjen e Konsumatorit, Hasan Stafa ky ...

Read More »

Presidenca kërkon 44 mln lek, komisioni i shton 20 mln

Përfaqësues nga Presidenca, kanë shprehur shqetësimin e tyre në lidhje me buxhetin që iu është akorduar për vitin 2014.  Sipas tyre vlera e buxhetit korrespondon në 3.8% më pak nëse e krahasojmë atë me 2013-ën. Ata pohojnë se shuma e ...

Read More »

Çmimi i naftës rritet me 5 lekë, frikësohen konsumatorët shqiptar

Ka mjaftuar vetëm një fjalë dhe në shumë pika karburantesh, nafta ka nisur që të tregtohet me 5 lekë më shtrenjtë. Ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj tha se çmimi nuk do i prekë qytetarët, por të gjithë e dimë se sa ...

Read More »

“Belle Air”, Kosova nis hetim paralel me Shqipërinë

KOSOVE- Në një kohë kur prokuroria Shqiptare ka nisur hetime ndaj kompanisë ajrore “Belle Air”, një hetim i dytë paralel për këtë kompani ka nisur dhe në shtetin e Kosovës. Ministri i Infrastrukturës Fehmi Mujota, ka paraqitur një kallëzim penal në ...

Read More »

Ahmetaj: Nga taksa progresive përfitojnë 97% e të punësuarve

Ministri i zhvillimit Ekonomik doli në një konferencë për shtyp për të sqaruar sistemin e ri të taksimit të pagës me paketën e re fiskale. “Sjellim parimin kush fiton më pak do paguajë më pak, kush më shumë do paguajë ...

Read More »

Fullani: Norma bazë e interesit 3%, niveli më i ulët historik

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë ka vendosur që të ulë sërish normën bazë të interesit me 0.25 pikë përqindje. Kjo ulje vjen vetëm 20 ditë pas uljes së bërë në 27 nëntor të këtij viti, kur norma e interesit ...

Read More »

Rritja ekonomike 2.1% në 2014, ndërsa ulja e borxhit publik arrihet pas vitit 2015

Në Konferencën e kryetarëve Ministri i i i Financave, z.Shkëlqim Cani po paraqet projektligjin ” Buxheti i Shtetit për vitin 2014″ dhe “Paketën Fiskale”. Ministri paraqiti pr/buxhetin dhe paketën fiskale. Sipas Canit  niveli i investimeve publike është më i lartë ...

Read More »