LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 17)

Ekonomi

Raportet ndërkombëtare vlerësojnë ekonominë shqiptare: Stabël, pritet rritje dhe reforma

Dy agjencitë e vlerësimit financiar ndërkombëtar, “Standard & Poor’s”, “Moody’s” kanë mbajtur të pandryshuar vlerësimet e tyre për Shqipërinë përkatësisht në B+ e parë dhe B1 e dyta, me perspektiven e një ekonomie stabël. Raportet janë publikuar në faqet zyrtare ...

Read More »

Mediat franceze: Këtë verë të gjithë në Shqipëri! (Cet ete tous en Albanie!)

Mediat franceze nuk ndalen në promovimin që po i bëjnë Shqipërisë si një destinacion turistik që duhet vizituar këtë verë. Artikulli është shpërndarë nga Kryeministri Edi Rama, i cili përmes një statusi në rrjetet sociale shkruan: “mirëmëngjes dhe ju uroj ...

Read More »

VIDEO/ Agjencia amerikane zbulon thesaret e fundosura nën ujërat e Shqipërisë!

“Shqipëra dëshiron ti prezantojë botës pasuritë nënujore”. Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press, i ka kushtuar kështu, një reportazh të gjatë trashëgimisë nënujore të Shqipërisë. Gazetarja Elena Becatoros përshkruan udhëtimin e saj në bregdetin e Sarandës, nën ujërat e të ...

Read More »

Natyra e mrekullueshme shqiptare vijon të tërheqë vëmëndjen e turistëve të huaj, mikpritja i bën ata të kthehem sërish!

Mikpritja e bën unik turizmin shqiptar. Rastet e turistëve të përzgjedhur në video e konfirmojnë bindshëm ketë karakteristikë të vendit tonë, të vogël por shumë bujar. Pavarësisht nga cili realitet vijnë turistët, ata rikthehen për të përjetuar eksperiencën turistike shqiptare ...

Read More »

Rritet numri i turistëve në Parkun Arkeologjik në Apoloni

Apolonia është një destinacion i preferuar për turistët shqiptarë dhe të huaj. Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti Apoloninë e kanë vizituar afro 13 000 vizitorë, shifër kjo rekord për gjysmën e parë të një viti që nga viti ...

Read More »

Thatësira zbraz financat e OSHEE, 30 mln euro import energjie vetëm në Gusht

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se KESH e mbajti Fierzën në nivel të kënaqshëm deri në fund të muajit mars; megjithatë, importet e energjisë qenë të kufizuara në periudhën janar-qershor dhe të pamjaftueshme për të kompensuar për mungesën ...

Read More »

Mesazhi i Veliajt: Kush votoi për punën, punë do të marrë! Ju lutem kurseni ujin!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi fillimin e punimeve për ndërtimin e 22 rrugëve të bllokut që kufizohet nga Rr. “Bashkim Kodra” – “Shkretëve” – “Shpëtim Zajmi” – “Spahiu” – “Ali Shefqeti”, në zonën e re të Shkozës. ...

Read More »

“Shqipëria e bukur, politikanët e fëlliqur”

Kryeministri Edi Rama i ka përshëndetur shqiptarët mëngjesin e sotëm me një video-reportazh për turizmin e Shqipërisë, i cili është transmetuar në kanalin francez TVFrance2. “MIRËMËNGJES  dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë reportazh të bukur për turizmin ...

Read More »

Tiranë-Elbasan gati në dhjetor, drejt përfundimit 13 km e mbetur

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka një afat të ri për përfundimin e autostradës Tiranë Elbasan. Projekti i nisur që në kohën e qeverisë “Berisha 2” pritet të mbyllet i gjithi në fund të muajit dhjetor. “Shpresojmë që duke respektuar afatet e ...

Read More »

Flasin turistët polakë, çekë e rusë: Durrësin e duam ne!

“Shqipëria është një vend i bekuar me njëmijë bukurira…”, këtë e dinë mirë sidomos polaket që tashmë kane pushtuar Durrësin. Klima e favorshme, për turizëm dimëror, por edhe për sezonin e nxehtë, ka bërë që turistët të vijnë në çdo ...

Read More »