LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 171)

Ekonomi

Paketa e re fiskale 2014, rritet mosha e pensioneve edhe për deputetët

Në draftin për pa ketën e re fiskale, Ministria e Financave propozon rritje të moshës së pensioneve si për meshkujt, ashtu edhe për femrat, gjë që parashikohet të sigurojë kursime në buxhetin e shtetit. Në draft specifikohet se mosha e ...

Read More »

Konfindustria: Qeveria të shmangë ndryshimet e thella në politikat fiskale

TIRANE – Konfindustria tërheq vëmendjen e qeverisë shqiptare të jetë e kujdesshme dhe të shmangë ndryshimet e thella në politikat fiskale të deritashme. Në një deklaratë për shtyp të Administratorit të Përgjithshëm të Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku, i kërkohet qeverise shqiptare, që ...

Read More »

Dita e mandarinës në Sarandë, Panariti premton mbështetje

TIRANE– Festa e mandarinës në komunën Xarrë të Sarandës po shndërrohet në një festë popullore tradicionale. Komuna është e njohur për plantacionet e mëdha me mandarina, ndërsa në këtë ceremoni festive mori pjesë edhe ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, si ...

Read More »

INSTAT, kriza dhe rënia e konsumit mban çmimet e ulëta në treg

TIRANE – Kriza dhe kërkesa e dobët konsumatore kanë bërë që indeksi i çmimeve të prodhimit të mallrave vendase në 3-mujorin e tretë të vitit të njohë një rritje modeste me vetëm 0.1%, kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më ...

Read More »

Impianti i pasurimit të mineraleve në Has, Gjiknuri: Qeveria, nxitje për investimet

Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, gjate inaugurimit te impantit per pasurimin e mineraleve ne fshatin Perollaj të komunës Golaj të Hasit, theksoi se kjo industri duhet të kthehet në rrugën e zhvillimit dhe nxiti kryerjen e investimeve dhe ...

Read More »

Legalizimet, Rama: Situata tronditëse

Kryeministri Edi Rama është fokusuar dje te tema e legalizimeve edhe në faqen e tij në “Facebook”, i cili  ka ndarë informacionin e dhënë vetëm pak ditë më parë nga drejtori i ALUIZNI-t, Artan Lame, mbi shifrat. Sipas Ramës, raporti ...

Read More »

Buxheti: Rama, “Të ulen orekset për investime”. Cani, “Negociatat e vështira me FMN”

Kryeministri Edi Rama, njëherësh edhe kryetar i PS-së, mblodhi dje deputetët, për të diskutuar me ta situatën problematike financiare dhe arsyet e vonesës së paraqitjes së projektbuxhetit të vitit 2014 në Kuvend. Burime nga mbledhja e grupit parlamentar bënë të ...

Read More »

MZHE: Stop procedurave absurde ndaj biznesit, tani me konkurs

TIRANË – Për të lehtësuar zhvillimin e biznesit në Shqipëri, Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka ndërmarrë një nismë, e cila i ofron mundësinë sipërmarrësve dhe qytetarëve të bëhen pjesë e vendimarrje për përmirësimin e klimës së biznesit. Stop Procedurave absurde ndaj ...

Read More »

Lejet minerare, sot afati i fundit për 669 kompani

Sot është afati i fundit i pagesës së detyrimit të garancive nga ana e 699 subjekteve që operojnë në sektorin minerar. Në rast se ky detyrim nuk shlyhet, Agjencia e Kombëtare e Burimeve Natyrore bëri me dije se revokimi i ...

Read More »

Standard & Poor’s, notë negative Shqipërisë për borxhin publik

NJU JORK – Agjencia e vlerësimit të Kreditit, Standard & Poor’s ka zhvlerësuar borxhin e Shqipërisë me një shkallë. Në një njoftim të publikuar paraditen e sotme, agjencia deklaron se borxhi afatgjatë i Shqipërisë në monedhën vendase, lek, dhe në monedhë ...

Read More »