LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 172)

Ekonomi

PD: Qeveria brenda 3 muajsh riktheu radhët nëpër sportele

TIRANË – Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se ka kthyer radhët në sportelet e tatimeve dhe postës. Deputeti demokrat, Florion Mima tha se, duhen bërë akte urgjente në favor të biznesit pas manipulimit të sistemit elektronik tatimor nga qeveria. “ Në ...

Read More »

Investimet e huaja, qeveria firmos marrëveshje me Kanadanë

TIRANE-Qeveria shqiptare dhe ajo kanadeze kanë nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit  për rritjen e investimeve mes dy vendeve. Ed Fast, ministër i Tregtisë Ndërkombëtare, njoftoi sot se Kanadaja dhe Shqipëria kanë finalizuar negociatat mbi promovimin e investimeve të huaja dhe të ...

Read More »

Haxhinasto: Prioritet ndërtimi i portit të Shëngjinit dhe aeroportit të jugut

Sot, Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto ka marrë pjesë në Takimin e Përvitshëm të Ministrave të Transportit të Evropës Juglindore (SEETO), ku paraqiti vizionin e qeverisë së Shqipërisë për zhvillimin e infrastrukturës së transportit dhe forcimin e këtij ...

Read More »

Nis kontrolli i misioneve të FMN me Bankën Botërore

Paketa fiskale që do të shoqërojë buxhetin e vitit të ardhshëm do të marrë më së fundi miratimin e FMN për të kaluar më pas për diskutim me grupet e interesit. Një praktikë e tillë ende nuk dihet sesa efikase ...

Read More »

“Belle Air” kërkon falimentimin të shmang detyrimet 51.7 mln €

Kompania “Belle Air”, kërkon falimentin e saj në gjykatë, duke i dhënë mundësi vetëm që më pas të bëjë një riorganizim për rivënie në punë të aktivitetit të saj. Pikërisht nëpërmjet kësaj kërkese, synohet të shmanget detyrimi prej 51.7 milion ...

Read More »

Komisioni Ekonomisë dhe Financave: “Belle Air” të hetohet për evazion fiskal

Kompania ajrore “Belle Air” do të kalojë në një hetim intensiv nga ana e qeverisë shqiptare, për evazion fiskal dhe mashtrim të qytetarëve. Komisioni i Ekonomisë dhe Financave zhvilloi një seancë dëgjimore me ministrat e Financave, të Transporteve dhe Ekonomisë, ...

Read More »

Shtyhet verifikimi tokave bujqësore deri në vitin 2015

Qeveria ka vendosur të shtyjë deri në vitin 2015 procesin e verifikimit të vlefshmërisë ligjore të krijimit të titujve të pronësisë mbi tokën bujqësore. Përmes një projektligji të miratuar dje, Këshilli i Ministrave ka për qëllim shtyrjen për një periudhë ...

Read More »

Cani: Borxhi 24.6 mld, fajin e ka opozita

Ministri i Financave Shkëlqim Cani ka deklaruar sot se në përfundim të auditit të kompanisë “Deliotte” ka rezultuar se borxhi i shtetit ndaj biznesit është 24.6 miliardë lekë. Ne nje konference per shtyp, Cani ka theksuar se kjo shifer është ...

Read More »