LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 18)

Ekonomi

Shqipëria me rritjen më të lartë ekonomike në rajon

FMN ka publikuar sot rishikimin e Panoramës Ekonomike Globale, ku thekson se rimëkëmbja e parashikuar në raportin e muajit prill mbetet në rrugë të mbarë, me rezultatin global të parashikuar të rritet me 3.5 për qind në vitin 2017 dhe ...

Read More »

“Forbes”: Në të gjitha zonat ku mbërrin dollari, nga Vietnami  deri në Las Vegas, Shqipëria destinacioni turistik më i lirë i botës për 2017-tën

Revista Forbes e rendit Shqipërinë si destinacionin më të lirë të botës për 2017-tën. Vendin tonë, revista e njohur e cilëson si më të përballueshmin në të gjitha zonat ku mbërrin dollari, nga Vietnami  deri në Las Vegas. Në këtë ...

Read More »

Ekonomi: Zyra e deputetit do të jetë e hapur gjatë gjithë kohës për çdo qytetar

Në vijim të turit, “Bashkëqeverisja me njerëzit”, ministrja e Ekonomisë, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, njëherësh deputete e zgjedhur, znj. Milva Ekonomi, së bashku me deputetët e zgjedhur në qarkun Durrës, z. Rolant Xheliaj dhe znj. Klodiana Spahiu zhvilluan një takim ...

Read More »

“Jugosllavi të re”/ Ekonomi: S’ka asgjë të tillë, Rama në Trieste propozoi zonë ekonomike Ballkanike

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi  është shprehur se “nuk ka asnjë Jugosllavi të re, ka vetëm vende të Ballkanit, një zonë ekonomike rajonale.” E ftuar mbrëmë në emisionin “Fol me mua, fol me ata”, të ...

Read More »

Epopeja e “Belle Air”: Si po zvarritet falimenti, ringrihet një komitet i ri për kreditorët

Kompania “Belle Air”, e cila në vitin 2013 do të shpallte falimentin, është rikthyer edhe një herë në vëmendje, për shkak të mosfunksionimit të komitetit të kreditorëve që duhet të çojnë para procesin. Gjykata e Tiranës bëri me dije se, ...

Read More »

Shqiptarët u rikthehen fajdeve, marrin para jashtë bankave

Në raportin e fundit të Bankës së Shqipërisë, theksohet se bizneset dhe individët janë të priur për të marrë hua jashtë tregut bankar, madje edhe me interesa më të larta. Kjo praktikë ka rikthyer edhe njëherë fajdet në vendin, tonë ...

Read More »

Stadiumi i ri kombëtar, 1 milion euro për sistemin e ndriçimit

Prej muajsh po punohet për ndërtimin e impiantit të ri kombëtar. Në kryeqytet, momentalisht gjendet vetëm një stadium i gatshëm për ndeshje ndërkombëtare, ndërkohë që në “Arenën Kombëtare” është mbaruar thuajse 55% e volumit të përgjithshëm. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv ...

Read More »

Ja çfarë përmban konkretisht projekti i Zonës Ekonomike të Ballkanit

Komisioni Europian ka bërë për herë të parë publike se cfarë përmban konkretisht projekti i Zonës Ekonomike të Ballkanit. Përmes një memoje zyrtare, Komisioni sqaron se Zona do të bazohet në katër shtylla, që janë tregtia, investimet, lëvizja e lirë ...

Read More »

Shqipëria, shteti që shpenzon më shumë për bukë dhe drithëra në Europë

A është konsumi i lartë i bukës dhe brumërave një shenjë e varfërisë?! Të dhënat krahasuese të Eurostat duket se e vërtetojnë këtë. Shqipëria, një nga shtetet me të ardhurat më të ulëta të Europës, renditet si vendi, ku banorët ...

Read More »

Kazani mashtron: Shqipëria, e para në Ballkan për financime nga BE në 2017-n! (Dokumente dhe fakte)

Nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria është vendi që ka përfituar më shumë fonde nga Bashkimi Europian, zbulojnë një numër dokumentash zyrtarë të Bashkimit Europian, të siguruar nga Lexo.al. Këto të dhëna bien në kundërshtim me “Fake News” ...

Read More »