LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 19)

Ekonomi

Braçe: Çojini selam prej meje PD-së dhe LSI-së se rruga në Spolatë u bë

Deputeti i Partisë Socialiste Erion Braçe, ka treguar me anë të një postimi se ka filluar asfaltimi i rrugës në Spolatën e Vogël ne Spolatën e Madhe. Braçe nuk ka harruar t’i kujtojë Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, që ...

Read More »

Qesharake/ Në Himarë një sufllaqe kushton 7 mijë lekë (Foto)

Disa të rinj kishin shkuar në plazhin e Himarës për të pushuar disa ditë. Ata vendosën të hanin diçka të shpejtë dhe vendosën të uleshin pranë një fast-food-i. Djemtë porositën 3 sufllaqe dhe disa pije freskuese. Pasi mbaruan ushqimin dhe ...

Read More »

Këto foto janë bërë në “parajsën” Shqipëri Do mahniteni! (Foto)

Turizmi në Shqipëri ka pësuar një hov të madh zhvillimi kohët e fundit. Kjo ka tërhequr shumë turistë të huaj që të vizitojnë disa nga pejsazhet më magjepsëse të vendit. Shqipëria është e bekuar nga natyra, por tashmë me sensibilizimin ...

Read More »

Nga jugu në veri/ Rama tregon programin e investimeve në të gjithë sektorët e ekonomisë, veçanërisht në turizëm e punësim

Në komunikimin e parë javor në Facebook pas fitores së thellë në zgjedhjet e 25 qershorit, kryeministri Edi Rama ka shpalosur programin e investimeve për mandatin e dytë qeverisës. “Ne do të financojmë edhe shumë më shumë në mandatin e ...

Read More »

Prezantimi nga Rai 3 i Shqipërisë turistike

Televizioni Italian, Rai 3 ka bërë një prezantim të Shqipërisë dhe vendeve turistike. Duke u nisur nga bukuritë e natyrës, e deri tek destinacionet me rëndësi historike të antikitetit, programi i Rai 3 sjell një imazh ndryshe të Shqipërisë.

Read More »

Familjet shqiptare, 93% janë pronarë në banesat e tyre, vetëm 5.5% jetojnë me qira

Familjet shqiptare e kanë të lartë ndjesinë e pronësisë mbi banesën. Sipas të dhënave të INSTAT në vitin 2016, 93% e familjeve shqiptare ishin pronare të banesave ku jetojnë, ndërsa vetëm 5.5% ishin me qira dhe 1.5% jetonin në shtëpitë ...

Read More »

MEI rrëzon Berishën, ja e vërteta e blerjes së energjisë

Ish-kryeministri Berisha vazhdon të hedhë nga Facebook-u i tij shashka të cilat tentojnë dizinforimin. Pre e kësaj loje të tij bien edhe mediat. Sot Berisha ka sulmuar Sekretarin e Përgjithshëm të Kryeministrisë me pretendimin se për blerjen e energjisë do ...

Read More »

Ekonomi viziton biznesin fason: Punësuam 50 mijë gra më shumë gjatë këtyre katër viteve

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, njëherësh kandidate për deputetet në qarkun Durrës, Milva Ekonomi, zhvilloi një takim me punonjësit e një biznesi fason në zonën e Shkozetit i cili merret me prodhimin e këpucëve dhe ku janë ...

Read More »

Emigrantët nuk dërgojnë më para tek të afërmit e tyre në Shqipëri

Paratë që emigrantët kanë dërguar tek të afërmit e tyre në Shqipëri në tre muajt e parë të këtij viti ishin 136 milionë euro, në të njëjtin nivel me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Statistikat janë bërë ...

Read More »

Ardhja e turistëve nga Bjellorusia, vendimi i qeverisë për heqjen e vizave jep rezultatet e para

Mbërriti sot në aeroportin e Rinasit, avioni i parë me 150 turiste nga Biellorusia. Efektet pozitive për heqjen e vizave me disa shtete që qeveria shqiptare miratoi disa javë më parë , tashmë u konkretizuan dhe me tregun Biellorus ku, ...

Read More »