LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 2)

Ekonomi

Nga 13 Prilli i këtij viti me frekuencë 2 herë në javë nisin fluturimet direkte nga Shqiperia ne Tel Aviv

Nga 13 Prilli i këtij viti me frekuencë 2 herë në javë nisin fluturimet direkte nga Shqiperia ne Tel Aviv. Lajmin e ka dhënë ministri Shqiptar i Turizmit, Blendi Klosi pas një takimi që pati me homologun e Izraelit, Yariv Levin, ...

Read More »

80 dosje me tendera në banesën e Xhikës/ Si u kapën nga Prokuroria shkeljet e ish drejtorit të korruptuar të LSI-së

Sistemi dhe asfaltimi i rrugës që të çon nga Elbasani në fshatin Gjinar, ka sjellë arrestimin e 11 personave, të cilët janë biznesmenë ndërtimi dhe ish-drejtues të Autoritet Rrugor Shqiptar. Një hetim i nisur kryesisht nga prokuroria në prill të vitit ...

Read More »

Eksluzive/ “100 fshatrat turistikë”, zbulohen zonat e përzgjedhura

Nën modelin e Rilindjes Urbane, një tjetër program i fokusuar tek turizmi dhe agrobiznesi do të financojë rehabilitimin e plotë infrastrukturor, kulturor dhe historik të 100 fshatrave anembanë vendit. Këto fshatra janë zgjedhur mbi bazën e potencialit të tyre turistik ...

Read More »

Trafiku i drogës në Bolonja: Picieri nga Kruja bashkë me gruan “kapot”

Një super-operacion për të goditur grupet kriminale të drogës me dhjetëra persona të dyshuar dhe të arrestuar është zhvilluar në Bolonja. Arrestime janë kryer në të gjithë Italinë veriore. Ardian dhe Lindita Dema, burrë dhe grua me origjinë shqiptare që ...

Read More »

Aeroporti i Vlorës, Hyseni: Çmimet më të lira se Rinasi, gati brenda mandatit

Deputeti i PS, Alket Hyseni u shpreh në Report Tv se aeroporti i Vlorës parashikohet që të ndërtohet brenda këtij mandati qeverisës, ndërsa investimi do të çlirojë shqiptarët nga biletat e shtrenjta që janë aktualisht nga Rinasi. Hyseni falënderoi edhe deputetin e ...

Read More »

Çfarë pritet të ndodhë me reformën e ujit/ Zgjatja e afatit me 1 muaj për legalizimin e abonentëve familjarë dhe roli i bashkive me skemat lehtësuese

Dora e shtetit për kthimin në ligjshmëri të konsumit të energjisë elektrike dhe pagesa e saj si një produkt që pasi konsumohet duhet të paguhet, ka bërë që të ulet ndjeshëm vjedhja e energjisë dhe të rriten arketimet nga kompania ...

Read More »

“Qeveria, 20 milion euro subvencione për fermerët”

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Divjakë, në disa prej serave të mbjella me kultura si lakër, karota, pjepër, e perime të tjera. Kryeministri Rama tha se një organizim i mençur i fermerëve është sfidë dhe njëkohësisht garancia për të ...

Read More »

Aeroporti i Vlorës, Gjiknuri jep lajmin e mirë: 1000 të punësuar të përhershëm

Komisioni i Ligjeve ka në diskutim ditën e sotme pr.ligjin për ndërtimin e aeroportit të Vlorës, ku ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri do të raportojë për detajet e këtij projektligji. Sipas Gjiknurit, ky aeroport do të jetë me ...

Read More »

Kompania gjermane, që prodhon pjesë për Benz Mercedez, do hapë dhe 1200 vende pune në Shqipëri

Kur Serbia dhe Maqedonia po tregohen agresive me stimujt fiskalë, duke tërhequr investitorët e huaj, një kompani gjermane, që prodhon pajisje kabllore për autobusët e Benz Mercedes, e ka gjetur Shqipërinë si bazë për të ushtruar aktivitetin e saj. Planet ...

Read More »

Banka Botërore vlerëson menaxhimin e mirë të borxhit të Shqipërisë, kritikon ashpër ish-ministrin Haxhinasto

Banka Botërore vlerëson qeverinë për menaxhimin e borxhit, por kritikon menaxhimin e investimeve publike kur në krye të ministrisë së Infrastrukturës ishte LSI. Një raportin e BB ajo që bie në sy është fakti se problemet gjenden vetëm në sektorin ...

Read More »