Home . Aktualitet . Ekonomi (page 20)

Ekonomi

Ardhja e turistëve nga Bjellorusia, vendimi i qeverisë për heqjen e vizave jep rezultatet e para

Mbërriti sot në aeroportin e Rinasit, avioni i parë me 150 turiste nga Biellorusia. Efektet pozitive për heqjen e vizave me disa shtete që qeveria shqiptare miratoi disa javë më parë , tashmë u konkretizuan dhe me tregun Biellorus ku, ...

Read More »

Çmenden mediat?! Cristiano Ronaldo është bërë baba i dy binjakëve, jo nga Georgina

Çmenden mediat?! Cristiano Ronaldo është bërë baba i dy binjakëve, jo nga Georgina. Kur është fjala për Cristiano Ronaldon gjithçka mund të ndodhë. Mediat raportojnë se ai është bërë baba i dy fëmijëve të enjten. Eva dhe Mateo, pretendohet të ...

Read More »

Sheshi “Skënderbej” ftohet në Bienalen e Arkitekturës në Çikago 2017

Sheshi “Skënderbej”  u hap sot në mbrëmje për qytetarët, pas 10 muajsh punime intensive, por suksesi i projektit duket se ka thyer tashmë kufijtë e Tiranës dhe Shqipërisë. Në Bashkinë e Tiranës ka mbërritur një ftesë nga Bienalja e Arkitekturës ...

Read More »

Rritja ekonomike/ 35% më shumë biznese se katër vjet më parë

Brenda një mandati, numri i bizneseve të regjistruara në zyrën e tatimeve është rritur me 35%, një e dhënë që shkon paralel me statistikat që reflektojnë një përshpejtim të vazhdueshëm të rritjes ekonomike në vend. Përveç rritjes ekonomike, që ka ...

Read More »

Analiza/ Premtimet e Bashës të parealizueshme, rrisin borxhin 108%

Për të realizuar programin e PD, Shqipërisë do t’i duhej të realizonte një rritje ekonomike vjetore të padëgjuar, prej 38% ose duhet të rriste borxhin që në vitin e parë të qeverisjes në nivelin e 90% të Prodhimit Bruto, për ...

Read More »

Çertifikohen 52 udhërrëfyes të rinj turistikë

Në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes u certifikuan sot 52 udhërrëfyes të rinj turistikë: kombëtarë, lokalë dhe të specialiteteve të veçanta. Kjo ishte faza e dytë e certifikimit të udhërrëfyesve turistikë pasi në muajin shkurt u certifikuan ...

Read More »

Zbuloni qytetet shqiptare ku femrat janë “boss”-e

Qarku i Tiranës dhe Lezhës rezultuan me përqendrimin më të madh të ndërmarrjeve të drejtuara nga femrat. Sipas të dhënave të INSTAT, femrat zotërojnë 26,8% të ndërmarrjeve aktive gjithsej, krahasuar me 31,3% gjatë vitit 2015. Në Qarkun e Tiranës, femrat ...

Read More »

Gjermania propozon një autostradë Serbi-Kosovë-Shqipëri

Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel kërkoi të enjten krijimin e një fondi shtesë për projektet e infrastrukturës në Ballkanin Perëndimor, duke vënë në dukje se Brukseli duhej të angazhohej më shumë dhe të investonte në rajon. “Tani duhet të ...

Read More »

Vodafone, Telekom Albania dhe Albtelekom nën hetim për manipulim çmimesh

Tre kompanitë celulare kryesore në Shqipëri u vunë nën hetim nga Autoriteti i Konkurrencës pas një ankese nga Qendra Konsumatori Shqiptar, një organizatë me bazë në Durrës, si dhe tre ankesave të tjera në lidhje unifikimin e njëkohshëm të tarifave ...

Read More »

Gjiknuri: Reformat shtetndërtuese sollën 300 milion euro investime në Vlorë

Drejtuesi politik i Qarkut të Vlorës Damian Gjiknuri zhvilloi një takim elektoral në Novoselë ku bashkëbisedoi me banorët për problemet me të cilat ndeshen dhe programin qeverisës të Partisë Socialiste për mandatin e ardhshëm. Përmirësimi i infrastrukturës së fshatrave, investimet ...

Read More »