LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 21)

Ekonomi

“The Guardian”: Njihuni me plazhin e Drimadhes, një nga më të bukurit në Europë

Gazeta britanike “The Guardin”, e ka renditur Drimadhes në Jug të Shqipërisë, si një nga plazhet më të bukura të Europës. Ai vjen në renditje menjëherë pas “Miles of sand”, një ishull në veri të Holandës. “Kamping dhe rërë e ...

Read More »

Fotot/ Të bësh rafting në Përmet

Jo vetëm kanionet e Skraparit. Së fundmi sporti i rafting është duke u ushtruar edhe në zonën e Përmetit në Vjosë. Këtë fundjavë dhjetra student holandezë kanë udhëtuar pikërisht në Përmet, për një eksperiencë fantastike.

Read More »

Turizmi malor/ Bashkia e Prrenjasit organizon guidat një ditore

Adhuruesit e natyrës kanë vizituar parkun e Shebenikut, një zonë e thellë malore ku natyra ka mbetur e paprekur nga dora e njeriut. Pjesë e guidës u bë dhe kryetarja e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rira, e cila pranon problemin ...

Read More »

Takimi me të rinjtë e sapodiplomuar, Rama: Kemi gocën që ka studiuar jashtë, i thamë harroje punën në shtet

Rekrutimi në shërbimin publik ka qënë në fokus të bisedës së kryeminsitrit Edi Rama, i shoqëruar dhe nga ministrja e Inovacionit Milena Harito me një grup të sapodiplomuarish. Rama tha se ligji jep garanci, dhe stabiliteti në administratë do të ...

Read More »

“KLM” vjen në Tiranë “love cost”, linja drejt Amsterdamit (Video)

Aeroporti Nënë Tereza i uroi mirëseardhjen avionit të parë të degës me kosto të ulët të grupit të famshëm Air France KLM me simbolikën e famshme të përshëndetjes me ujë, “Water Salut”. Pas Parisit, kompania shtoi në hartën e fluturimeve ...

Read More »

Rama: Fermerët të bashkohen, subvencionet nuk japin gjë

Edi Rama ishte në një biznes privat të përpunimit të qumështit në zonën e Urës Vajgurore ku takoi dhe fermerët e zonës. Kryeministri foli për projektet e qeverisë për të mbështetur bizneset vendase si në rastin e firmës në fjalë ...

Read More »

Analiza e “Brookings Institute”/ Partitë që bojkotojnë zgjedhjet, në 96% të rasteve shkatërrohen

Në 96% të rasteve, partitë që kanë zgjedhur të bojkotojnë zgjedhjet në vendin e tyre janë shpërbërë ose kanë humbur peshën e tyre politike pas zgjedhjeve, tregon një analizë ndërkombëtare e publikuar nga Instituti prestigjioz i “Brookings”, në SHBA. Për ...

Read More »

Këshilli i Investimeve rekomandon lehtësimin e mëtejshëm të procedurave doganore

Eshte mbledhur sot në Mjediset e MZHETTS, takimi i 10-të i Këshillit të Investimeve, i cili drejtohet nga Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi. Tema e Mbledhjes së X-të ishte “Lehtësimi i mëtejshëm i procedurave doganore”, ...

Read More »

Banka Botërore: Reformat e qeverisë efekt pozitiv në ekonomi, ulen kreditë e këqija

Shqipëria po ecën në drejtimin e duhur jo vetëm në aspektin politik, por edhe në atë ekonomik. Është vetë Banka Botërore dhe zyra e përfaqësimit të saj në Shqipëri, që thekson se reformat e marra nga qeveria kanë dhënë efektet ...

Read More »

Bien investimet, turizmi dhe grantet, çadra kushton 1 miliardë euro

Protesta pothuasje tre-mujore e Partisë Demokratike është duke dëmtuar ekonominë kombëtare në katër forma, bënë të njohur ditën e sotme ekspertë të financave. Destabiliteti i krijuar shërben për të larguar investitorët e huaj potencialë, largon turistët, ul besimin e konsumatorit ...

Read More »