LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 22)

Ekonomi

Trazirat që vijnë nga brenda zërave të çadrës, agjensitë e huaja të turizmit: Shmangni udhëtimet në Shqipëri

Protesta e Partisë Demokratike është duke mbajtur larg Shqipërisë jo vetëm procesin e integrimit europian, por edhe shumë turistë të huaj, të cilët po paralajmërohen nga agjensitë turistike se ky nuk është momenti më i përshtatshëm për të vitizuar vendin ...

Read More »

“Çadra” rrënon ekonominë, agjensitë e huaja turistike: Mos shkoni në Shqipëri!

Protesta e Partisë Demokratike është duke mbajtur larg Shqipërisë jo vetëm procesin e integrimit europian, por edhe shumë turistë të huaj, të cilët po paralajmërohen nga agjensitë turistike se ky nuk është momenti më i përshtatshëm për të vitizuar vendin ...

Read More »

Gjiknuri dhe Ekonomi çelin sezonin turistik në Himarë, marrin pjesë në “South Outdoor Festival”

Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, njëkohësisht drejtues politik për Qarkun e Vlorës sëbashku me Ministren e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë e Sipërmarrjes Milva Ekonomi morën pjesë në “South Outdoor Festival”, organizuar në datat 29 Prill – 1 Maj ...

Read More »

A ka klasë punëtore në Shqipëri?

1 maji edhe këtë vit ka gjasa që do të funksionojë si një ditë e zakonshme pushimi, ku shqiptarët do t’i gëzohen diellit e do të dalin në piknik, ndërsa një numër i kufizuar do të ankohen se pse, në ...

Read More »

“The Economist” për Shqipërinë: Reformat të suksesshme. Reforma në drejtësi përfundon me sukses, ekonomia në rritje

Economist Inteligence Unit (EIU), një njësi e “zbulimit” e revistës prestigjioze “The Economist”, në raportin për tremujorin e parë 2017 për Shqipërinë ka dhënë një prognozë pozitive, jo vetëm për ekonominë e vendit, por kryesisht edhe për situatën politike. Analistët ...

Read More »

Rritja e pagës minimale, rriten sigurimet për të vetëpunësuarit

Rritja e pagës minimale nga 22 në 24 mijë lekë në muaj sikurse ka lajmëruar qeveria shton të ardhurat mujore për punonjësit me paga të ulëta. Por për një kategori tjetër punonjësish, veçanërisht të vetëpunësuarit dhe ata që janë të ...

Read More »

Resorti i parë turistik me 5 yje në Shqipëri, Rama: Turizmi do gjenerojë 250 mijë vende punë për 7-8 vjet

Për herë të parë në Shqipëri ka nisur ndërtimi i një resorti turistik me 5 yje. Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në nisjen e punimeve dhe deklaroi se menjëhere do punësohen 600 persona dhe me vënien në punë të ...

Read More »

Rritje për pagën minimale/ Ahmetaj: Do të bëhet 24 mijë lekë

Paga minimale e detyrueshme në ekonomi pritet të shkojë nga 22 mijë lekë, që është aktualisht, në 24 mijë lekë. Vendimi pritet të merret nga Këshilli i Ministrave. “Besoj se këtë të mërkurë, në mbledhjen e radhës së qeverisë, do ...

Read More »

Ministri italian i Ekonomisë dhe Financave: Shqipëria me një ekonomi të shëndetëshme

KUSH GËNJEN (23) Raporti i Pier Carlo Padoan, Ministri italian i Ekonomisë dhe Financave, në Komitetin Ndërkombëtar Monetar dhe Financiar të FMN, në Washington më 21 prill, ka këtë pasazh për Shqipërinë ku jepet një pasqyrë shumë e qartë për ...

Read More »

Falen gjobat për 100 mijë makina, ja kush përfiton

Hyn në fuqi ligji për faljen e gjobave e kamatëvonesave për bizneset debitore si dhe për faljen e taksave e kamatave për automjetet, nis shqyrtimin në komisionet parlamentare. Sipas ligjit të botuar dje në Fletoren Zyrtare, i cili hyn në ...

Read More »