LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 28)

Ekonomi

Vendimi: Ja punimet në banesa që do lejohen pa marrë leje

Qeveria ka ndryshuar vendimi për marrjen e lejeve të ndërtimit dhe për punimet në banesa. Nga ky vendim janë përcaktuar një pjesë e llojeve të punimeve, për të cilat duhet të bëhet një deklaratë paraprake dhe nuk ka nevojë për ...

Read More »

Hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës, miratohet huaja 36 milionë euro

Komisioni Parlamentar i Ekonomisë ka miratuar projektligjin për një hua prej 36 milionë eurosh nga BERZH, e cila do i hapë udhë rehabilitimit dhe ndërtimit të hekurudhës Tiranës- Durrës- Rinas. Projektligji u paraqit në Komision nga zëvendësministrat e Financave dhe ...

Read More »

Rriten pensionet për 13 mijë pensionistë, ja kategoritë që përfitojnë

Një vendim i Këshillit të Ministrave ka bërë të mundur rritjen e pensioneve për 13 mijë pensionistë. Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore Ali Emini thotë për Report Tv se këta persona kanë përfunduar marrëdhëniet e punës në ...

Read More »

Farka, vendi i kontrasteve të mëdha, aty ku bashkëjetojnë super të pasurit me të varfërit (FOTO)

Cilat janë rajonet me pabarazinë më të madhe në vend, ato më të pasurat, më të varfrat. Një publikim i përbashkët i Bankës Botërore dhe INSTAT, “Portreti i varfërisë dhe pabarazia në Shqipëri”, jep të dhëna të detajuara, që mund ...

Read More »

Raporti/ “Dollari”, tregu i zi ku pastrohen paratë në Shqipëri

Në Shqipëri paratë pastrohet duke përdorur tregun e zi të të mirave materiale. Është ky konstatimi i Raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit ku rendit tregun e cigareve si kryesorin e më pas ndjekur nga ai i bizhuterive, makinave të ...

Read More »

Shqipëria rritje ekonomike për shkak të plakjes së popullsisë dhe uljes së lindshmërisë

Sipas një analize të publikuar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) plakja e popullsisë dhe ulja e lindshmërisë do ndikojë në rritjen ekonomike. Sipas të dhënave zyratre të INSTAT lindshmëria në Shqipëri ka pësuar ulje. Kështu, në vitin 2001 norma e lindshmërisë ...

Read More »

Lista sipas turistëve të huaj/ “10 arsye pse duhet të vizitoni Shqipërinë”

Gjithnjë e më shumë, Shqipëria po bëhet një destinacion interesant për të huajt dhe agjencitë e ndryshme, herë pas here përgatisin ture të ndryshme. Një prej tyre është edhe Turradar, e cila ka seli në 17 vende të botës dhe ...

Read More »

Reformat e qeverisë, Banka Botërore, jep 100 milionë USD për ekonominë

Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Bankës Botërore bëri të ditur se ka miratuar sot një hua prej 100 milionë USD për politikat e zhvillimit të sektorit financiar për Shqipërinë. Projekti i politikave mbështet reformat që synojnë fuqizimin e fleksibilitetit të ...

Read More »

Qiratë e zyrave në Tiranë, më të shtrenjtat në Ballkan

Nëse merr një zyrë me qira në kryeqytet ka të ngjarë që ta paguash më shtrenjtë atë edhe se në kryeqytetin grek, në Athinë. Të dhënat më të fundit të Colliers International bëjnë të ditur se qiratë mujore në zonat ...

Read More »

“Forbes”: Rikthehet “dashuria” ekonomike Shqipëri-Kinë

Shqipëria komuniste ka patur dikur një romance politike me Kinën, shkruan revista prestigjioze “Forbes”, por tani duket se i është kthyer një idili ekonomik me këtë vend. Ndryshe nga SHBA, e cila është fokusuar në Shqipëri  tek reforma në drejtësi, ...

Read More »