LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 29)

Ekonomi

Qiratë e zyrave në Tiranë, më të shtrenjtat në Ballkan

Nëse merr një zyrë me qira në kryeqytet ka të ngjarë që ta paguash më shtrenjtë atë edhe se në kryeqytetin grek, në Athinë. Të dhënat më të fundit të Colliers International bëjnë të ditur se qiratë mujore në zonat ...

Read More »

“Forbes”: Rikthehet “dashuria” ekonomike Shqipëri-Kinë

Shqipëria komuniste ka patur dikur një romance politike me Kinën, shkruan revista prestigjioze “Forbes”, por tani duket se i është kthyer një idili ekonomik me këtë vend. Ndryshe nga SHBA, e cila është fokusuar në Shqipëri  tek reforma në drejtësi, ...

Read More »

Paditen në prokurori 71 biznese të mëdha, akuzohen për kontrabandë, evazion e fshehje të ardhurash

Drejtoria e Hetimit Tatimor ka kallëzuar në prokurori 71 biznese të mëdha, të cilat janë përfshirë në aktivitetete të kundraligjshme dhe mashtrim financiar. Top Channel ka mësuar se dëmi që këto biznese i kanë shkaktuar buxhetit kap vlerën e 5 ...

Read More »

Përfundon rindërtimit i Pazarit të Ri Veliaj: Është xhevahiri i Tiranës (Foto+Video)

Pazari i Ri është gati të hapë dyert në Ditën e Verës, për të mirëpritur 308 tregtarë që do të punësohen aty gjatë orëve të paradites, por edhe mijëra qytetarë që do duan të kalojnë orët e pasdites për të ...

Read More »

Investigimi: Misteri i bizneseve italiane, hapin dhjetëra subjekte dhe nuk bëjnë asgjë

Flluska e dhjetëra bizneseve italiane, që janë regjistruar si biznese të vogla në Shqipëri dy-tre vitet e fundit, por që nuk kryejnë asnjë aktivitet dhe vetëm investime të huaja që nuk quhen. Një sondazh i “Monitor” me bizneset që kanë ...

Read More »

Prodhimet bujqësore shqiptare në bazë të kërkesave të tregut

Ndryshe nga tradita, këtë vit prodhimet në një nga zonat që ka prodhimin bujqësor më të madh në Shqipëri, po bëhen në bazë të kontratave të lidhura me shtetet jashtë. Fermerët e Lushnjes po ndjekin një praktikë europiane, që të ...

Read More »

Gjiknuri prish koncesionin e Berishës, shteti rimerr vendburimin e Amonicës

Me miratimin e Ministrit të Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, shoqëria shtetërore e naftës Albpetrol sh.a. ka njoftuar mbylljen e Marrëveshjes Hidrokarbure “Për Zhvillimin dhe prodhimin e hidrokarbureve në Vendburimin e Amonicës”. Gjithashtu është urdhëruar fillimi i procedurës për marrjen ...

Read More »

Shkarkohet nga detyra kreu i AMF, Enkeleda Shehi (Video)

Shkarkohet me 9 vota pro dhe 2 kundër kreu i Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, Enkeleda Shehi. Vendimi është marrë gjatë mbledhjes së Komisioni të Ekonomisë dhe Financave në sallën e Parlamentit. Partia Demokratike ka bojkotuar mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë ...

Read More »

“Goditje finale” për call center-at në Shqipëri. Ja plani që po përgatit qeveria italiane

Ministri italian i Zhvillimit Ekonomik, Carlo Calenda ka bërë të ditur se është përgatitur një plan i posaçëm për tërheqjen në atdhe të firmave “call center”. Synimi i tij është nënshkrimi i një protokolli marrëveshjeje me firmat e mëdha, bankat, ...

Read More »

“Mbi 71 anije të mëdha kanë rezervuar për të ndalur në portin e Sarandës”

Rreth 71 anije me kapacitet nga 1000-3500 vizitorë kanë bërë rezervimet, për të ndalur në portin e Sarandës, në jug të vendit, ndërkohë që pritet të mbërrijnë  gjatë 2017-ës edhe dhjetëra anije më të vogla. Drejtori i Portit të Sarandës ...

Read More »