LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 3)

Ekonomi

Përfundon pallati tek “Arena Kombëtare”, pritet të përfundoj dhe stadiumi?!

Punimet për ndërtimin e “Arenës Kombëtare” vijojnë me intensitet të lartë.  Si pasojë e punimeve stadiumi vijon të marrë formë. Me këto ritme, nuk do duhet më shumë se 6 muaj dhe stadiumin “Arena Kombëtare” do e kemi të plotë. ...

Read More »

EMRAT/ Nga Lazarati, tek Valbona dhe Boboshtica: 100 fshatrat që do “rilindin”

Qeveria ka deklaruar tashmë nismën e saj për mbështetjen e ekonomisë jobujqësore në të paktën 100 fshatra të cilat do të jenë pjesë e një program 4 vjeçar. Së fundmi nga 188 fshatra të propozuar Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit ...

Read More »

Indeksi i kostos së jetesës, Tirana….

Kosova, Maqedonia dhe më pas Shqipëria janë vendet që kanë çmime më të lira të produkteve ushqimore dhe kosto më të ulët jetese në rajon, sipas të dhënave krahasuese që raportohen nga Numbeo.com për 2018. Sipas të dhënave të marra ...

Read More »

Treni rikthehet në Tiranë, lidhje e re edhe me aeroportin e Rinasit

Stacioni i trenit për qytetarët Tiranës do të rikthehet në Bulevardin e Ri, aty ky ka qenë stacioni historik. Komisioni i Ekonomisë ndryshoi marrëveshjen me BERZH, e cila parashikon një shtesë prej 112 mijë eurosh për ndërtimin e segmentit nga ...

Read More »

Merr fund abuzimi me çmimet e biletave të avionëve

Ju kujtohen historitë kur vetëm Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli shpenzonte 180 mijë euro bileta avioni, 100 milionë lekë dieta brenda vendit dhe 131 tonë naftë gjatë dy mandateve të saj në qeveri? Po historitë kur qeveritarët shqiptarë zgjidhnin të ...

Read More »

Agrominiera në Shqipëri – Projekti europian për nxjerrjen e metaleve nga bimët po testohet në Pojskë dhe Domosdovë

Po sikur të mund t’i rrisnim metalet dhe t’i mblidhnim aq thjeshtë sa lulet, në vend që të gërmojnë vazhdimisht tokën? Kjo është ideja mbi të cilën bazohet projekti “LIFE-Agromine”, financuar nga Bashkimi Europian për të rritur prodhimin e nikelit, ...

Read More »

Tiranë, kreu i ERRU: Çmimi që duhet paguar për ujë 24 orë

Kryetari i Entit Kombëtar Rregullator të Ujit, Ndriçim Shani, tregon arsyet se përse u mor vendimi për tarifën e re të ujit në kryeqytet. Përmes një analize për të përditshmen Panorama, Shani sqaron se objektivi për të furnizuar me ujë qytetin ...

Read More »

Ambasadori i Japonisë Makoto Ito: Marrëdhëniet bashkëpunuese Shqipëri-Japoni të vlefshme. Shqipëria hapa ‘gjigandë’ zhvillimi

Ambasadori i Japonisë Makoto Ito në një intervistë të marrë nga gazetari Arbër Hitaj në studion e  Scan Tv deklaronse : Marrëdhëniet bashkëpunuese Shqipëri-Japoni të vlefshme. Shqipëria hapa ‘gjigandë’ zhvillimi. Ndiqni më poshtë intervistën e plotë: Intervistoi Arbër Hitaj/ Sa ...

Read More »

“SHELL” nis punën për shpimin e pusit të Shpiragut

Gjigandi holandez Shell nis punimet për shpimin e pusit të Shpiragut. Në nisjen e puunimeve kanë marrë pjesë edhe Autoriteti Kombëtar i Burimeve Natyrore. Pusi Shpiragu-4 klasifikohet si një pus i thellë dhe është pusi i katërt që shpohet nga ...

Read More »

Ambasada: Linjë direkte Tiranë-Tel Aviv

Shumë shpejt pritet të nisin fluturimet direkte Tiranë-Tel Aviv. Ka qenë Ambasada e Shqipërisë në Izrael, ajo e cila nëpërmjet një njoftimi në faqen e internetit, ka bërë të ditur lajmin. Prej kohësh mes dy vendeve është diskutuar vendosja e ...

Read More »