LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 30)

Ekonomi

Grafikët/ Piramida e dytë Bode-Berisha: Ku shkuan lekët në vitet 2005-2013?!

Në teori, huamarrja është një praktikë që synon të stimulojë zhvillimin ekonomik të një individi, biznesi apo të një shteti në rrugën drejt prosperitetit. Thënë kjo, mundësimi i huamarrjes për t’i shpëtuar varfërisë, për të investuar dhe për t’i bërë ...

Read More »

Pensionet/ Sa do të përfitojnë të moshuarit nga data 1 mars

Qeveria ka miratuar rritjen prej 35 të pensioneve. Në mbledhjen e Këshillit të Ministarve është vendosur që nga data 1 mars pensionet do të ideksohen me 3%. “Ky projektvendim ka për qëllim që të mbajë në nivele optimale vlerën reale ...

Read More »

Veliaj: “Ndërtojmë 60 banesa të reja sociale, zgjidhje për strehimin e 400 anëtarëve të komunitetit rom”

Për 6 muaj, 60 familje të komunitetit rom që preken nga projekti i rehabilitimit të Lumit të Tiranës në zonën e Bregut të Lumit, do të sistemohen në banesa të reja. Falë një investimi të Bashkisë së Tiranës, sot ka ...

Read More »

Mbërrin krocera e parë për 2017-ën me 1 mijë turistë në bord në Sarandë (Foto)

Krocera e parë për vitin 2017 me rreth 1 mijë turistë në bord ka mbërritur sot në Sarandë. Ashtu sikurse shikohet edhe në këto foto, krocera Viking Sky ka ankoruar në brigjet e Sarandës në jug të vendit. Turistët kanë ...

Read More »

TAP/ Përfundon faza e parë e punimeve të rrugëve dhe urave ndihmëse

Dimri i vështirë në Shqipëri në disa zona ku kalon gjurma e gazësjellësit Trans Adriatik, TAP, duket se nuk e ka cënuar ecurinë e punimeve. Burime zyrtare të kompanisë kanë pohuar se në këto tre rajone (Fier, Berat Korçë) kanë ...

Read More »

“Superpaketa” e investimeve nis me arsimin

Ditën e hënë, me prezantimin e projektit për ndërtimin e 20 shkollave të reja në Tiranë deri në 2018-n, nisi zyrtarisht nga zbatimi “One Billion”, superpaketa e investimeve prej një miliardë eurosh në tre vitet e ardhshme. 20 shkollat e ...

Read More »

Sheshi “Skënderbe’ drejt përfundimit, ja si duket (Foto)

Punimet në sheshin kryesor të Tiranës, “Skënderbe” vazhdojnë më ritëm të lartë. Bashkia synon që t’u japë mundësi qytetarëve të Tiranës që të kenë sërish sheshin e tyre sa më shpejt dhe parashikon të përfundojë punimet në dy muajt e ...

Read More »

Shtrenjtohet me 60% çmimi i gazit që nga fillimi i vitit

Çmimi i gazit për automjete ka shënuar një tjetër rritje gjatë ditëve të fundit, e treta radhazi që nga fillimi i janarit të këtij viti. Në pikat e tregtimit të naftës dhe gazit për automjete, një litër gaz tregtohet me ...

Read More »

Lamtumirë Lotari Amerikane ?! Propozimi i senatorëve që penalizon shqiptarët

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të ndryshojnë politikën e tyre emigratore përfshi këtu edhe Lotarinë Amerikane. Propozimi zyrtar i dy senatorëve amerikanë duket se do të lërë në baltë gjithë ata shqiptarë që ëndrrat e tyre i kanë ...

Read More »

Rama në fshatrat që nuk furnizohen me ujë të pijshëm që prej 1984-ës

Mbi 400 km kanale, të para të pastruara nga dherat, inertet dhe sedimentet të ndërtuara nga fillimi jo vetëm me veshje betoni por edhe me rrjeta hekuri, po ashtu me daljet për kanalet dytësore e terciare janë investime që ndikojnë ...

Read More »